fb pixel Daniel Stach, hrdina za časů koronaviru: Víte, že nový idol z ČT je nejmladším laureátem Náprtstkovy medaile? – G.cz
Vyhledávání

Daniel Stach, hrdina za časů koronaviru: Víte, že nový idol z ČT je nejmladším laureátem Náprtstkovy medaile?

+ DALŠÍ 3 FOTKY + DALŠÍ 4 FOTKY

Daniel Stach - hlavní novinářská tvář v kauze koronavirus, moderátor vědecké redakce České televize, nejmladší laureát medaile Vojtěcha Náprtska, absolvent dvou vysokých škol a muž, po němž je pojmenovaná planetka. Mediální idol, o kterém se v poslední době hodně mluví a všechno je to pozitivní. Co je tohle ztělesnění kombinace intelektu, talentu a pohlednosti vlastně zač?

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 17.3.2020, 08:40

Daniel Stach - hrdina, kterého jsme potřebovali, ale rozhodně nazasloužili

"Když už mě má někdo spravovat o konci světa, jsem ráda, že je to takový fešák jako Dan Stach."
"Stach bude příští premiér!"
"Daniel Stach je největší borec!"

Takové a jiné podobné výkřiky se v posledních dnech prodírají skrze špatné zprávy v komentářích na českých sociálních sítích. Podobně jako před několika lety Světlana Witovská, když bravurně zvládla předvolební debatu dvou prezidentských kandidátů, se nyní v čase krize zrodil nový mediální hrdina. Je jím člen vědecké redakce České televize, moderátor, sportovec, profesionál a fešák Daniel Stach. Právě on dostal v ČT z velké části celou kauzu koronavirus "na starost," a jak se ukazuje, byla to velmi vhodná volba.

Když se na to podíváme objektivně a bez emocí, ani Witovská ani Stach vlastně nedělají nic jiného než svou práci. Jenže ji dělají pořádně a tak, jak se dělat má, což se v českých mediálních vodách, smutek to říct, zas tak často nevidí. Ale je to samozřejmě i osobní talent, roky dřiny, inteligence a ano, i atraktivita, ne nutně fyzická, ale rozhodně ve vystupování, která z běžného televizního novináře dělá novináře ikonického. Stach se samozřejmě nezjevil jen tak z ničeho. Teprve jednatřicetiletý rodák z Českých Budějovic toho za sebou má už opravdu hodně.

Medaile i vlastní planetka

Daniel Stach vystudoval dvě vysoké školy; má inženýrský titul v oboru mezinárodní obchod na Fakultě mezinárodních vztahů VŠE a bakalářský titul z mediální komunikace a FSV UK. Kromě studia se věnoval i sportu - od jedenácti let jezdil v kajaku a mezi lety 2004 a 2005 byl dokonce součástí juniorské reprezentace Česka ve vodním slalomu. A právě to ho přivedlo k jeho současné profesi, začínal totiž jako moderátor nejrůznějších sportovních akcí a závodů.

Jeho prvním výraznějším angažmá v médiích bylo moderování pořadu o netradičních sportech Sports Take na Rádiu Wave. Už v roce 2010 ale začal působit v České televizi, nejprve jako reportér pořadu Hyde Park, kde jste ho možná zaregistrovali i vy. Postupně se vypracoval až k moderování pořadu Hyde Park Civilizace, na jehož popularitě má nesporný díl zásluh právě Stach.

Dva roky strávil v ranním Studiu 6 na ČT24, pak přešel na svou současnou pozici, která ho dostala i do pozice "tváře kauzy koronavirus", stal se hlavním moderátorem vědecké redakce ČT. Rozhodně si to zasloužil - ve své kariéře zvládl odvést desítky kvalitních rozhovorů s předními českými i světovými vědci včetně 15 laureátů Nobelovy ceny.

A když už jsme u těch ocenění, samozřejmě to není soutěž, ale i těch už má Stach pěknou řádku. Roku 2014 se v anketě TýTý stal objevem roku a rovněž získal Novinářskou křepelku, kterou Český literární fond uděluje nadějným novinářům. Časopis Forbes ho zařadil do svého výběru 30 pod 30. Zatím asi nejvýznamnějším oceněním se stala medaile Vojtěcha Náprstka Za zásluhy v popularizaci vědy, kterou Stachovi Akademie věd ČR udělila coby jejímu nejmladšímu laureátovi v historii. Aby toho nebylo málo, po aktuálně nejsledovanějším moderátorovi v Česku je pojmenovaná planetka. Leží v hlavním pásu planet mezi Marsem a Jupiterem a objevili ji P. Pravec a P. Kušinrák.

Když zrovna neotročí v redakci, věnuje se Stach běhu nebo jízdě na kole či bruslích a pokud víme, zatím není ženatý. K dokonalosti mu už chybí snad jen volnočasové dobrovolničení v psím útulku nebo vytahování pytlů s nechtěnými koťátky ze spárů divoké řeky, co, dámy a pánové?

Podobné články

Doporučujeme

Další články