fb pixel Další velký skok pro lidstvo: před 47 lety se po Měsíci poprvé "prohánělo" lunární vozítko – G.cz
Vyhledávání

Další velký skok pro lidstvo: před 47 lety se po Měsíci poprvé "prohánělo" lunární vozítko

Blesky nad raketou Saturn den před startem. 1. srpna 1971 a druhá měsíční procházka Apolla 15. Rover a Irvin. Salutující velitel mise David Scott. + DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Před 47 lety, 30. července 1971, přistála na Měsíci již počtvrté kosmická loď s lidskou posádkou. Jednalo se o Apollo 15, k jehož letu bylo použito výkonnější verze rakety Saturn 5, díky čemuž bylo možné poprvé dopravit na povrch Měsíce elektromobil zvaný Rover. Posádku Apolla 15 tvořili James Irwin, Alfred Worden a velitel mise David Scott, kterému je dnes už 86 let.

Václav Roman
Václav Roman 30.7.2018, 13:59

Raketa odstartovala 26. července 1971 z mysu Canaveral a po třídenním letu se dostala k Měsíci. Čtvrtý den mise nastoupili David Scott a James Irwin do do měsíčního modulu Falcon, v němž zamířili k povrchu Měsíce. Alfred Worden zůstal na oběžné dráze. Modul s astronauty přistál u klikaté měsíční brázdy Rima Hadley na úpatí pohoří Montes Apenninus.

Když načerpali síly, vystoupili Scott a Irwin z modulu, vyložili Rover a vydali se na zkušební jízdu. Po měsíčním povrchu se pohybovali rychlostí až 12 kilometrů v hodině. Když dorazili ke svému cíli, čímž byl kráter Elbow, začali vysílat na Zemi. Kamera byla ovládaná dálkově z řídícího střediska v Houstonu a byly jí pořízeny barevné panoramatické záběry.

Náplní mise byl i sběr měsíčních vzorků a instalace pamětní desky se jmény 14 kosmonautů, kteří při zkoumání dálav vesmíru položili život. Po splnění úkolů na povrchu Měsíce se astronauti vrátili zpátky na palubu mateřské lodi a strávili ještě další dva dny na oběžné dráze. Zpátky k Zemi se vypravili 4. srpna. O tři dny později přistálo Apollo 15 v Tichém oceánu. Přistání nebylo zrovna hladké, neboť jeden ze tří padáků se neotevřel.

Na Měsíci stanulo celkem 12 lidí

Projekt Apollo představil veřejnosti 35. prezident Spojených států amerických John Fitzgerald Kennedy (1917 – 1963). V rámci tohoto vesmírného projektu, který probíhal v letech 1961 – 1972, přistálo na povrchu našeho věčného souputníka 6 posádek. Otisk stopy na Měsíci zanechalo celkem 12 astronautů. Tím vůbec prvním byl v roce 1969 velitel Apolla 11 Neil Armstrong (1930 – 2012), v patách mu byl Buzz Aldrin (*1930).

Poslední misí na Měsíc byl let Apolla 17, v jehož rámci se dostal na měsíční povrch geolog Harrison Schmitt (*1935), první a poslední vědec, který plnil vědecké úkoly na jiném vesmírném tělese. Velitelem letu a zároveň úplně posledním člověkem, který zatím stanul na Měsíci, byl Eugene Cernan (1934 – 2017), americký astronaut s československými kořeny. Od ukončení projektu Apollo lidská noha na Měsíc nevkročila.

A zde si přečtěte 8 milníků z historie nejslavnější kosmické agentury.

Podobné články

Doporučujeme

Další články