Další prezidentský kandidát: 5 věcí, co byste měli vědět o Vratislavu Kulhánkovi, který chce být hlavou státu – G.cz
Vyhledávání

Další prezidentský kandidát: 5 věcí, co byste měli vědět o Vratislavu Kulhánkovi, který chce být hlavou státu

Vratislav Kulhánek má za sebou bohatou manažerskou kariéru v několika nadnárodních úspěšných firmách. Nyní by se rád stal prezidentem. Má šanci?

Do prezidentských voleb, které se odehrají na začátku příštího roku, se přihlásil další kandidát. Se současným prezidentem Milošem Zemanem a jeho vyzyvateli Jiřím Drahošem, Michalem Horáčkem a Markem Hilšerem se o hlasy voličů hodlá utkat i Vratislav Kulhánek. Co bychom o 73letém podnikateli, který si brousí zuby na křeslo hlavy státu, měli vědět?

Jan Palička
Jan Palička 29.6.2017, 10:48

1) Ekonom s bohatými zkušenostmi

Pakliže by jedním z kritérií pro to stát se prezidentem měla být odbornost a vzdělanost, Vratislav Kulhánek by tento požadavek nepochybně splňoval. Vystudoval ekonomii hned na dvou univerzitách, vedle pražské VŠE i na mezinárodní European Business School. Není jen ekonomickým teoretikem, své vzdělání během dlouhé kariéry uplatnil hned na několika manažerských postech. Začínal v Okresním stavebním podniku v Českém Krumlově a následně přes firmu Motor Jikov prošel nejvyššími posty v nadnárodních společnostech jako Robert Bosch, Škoda Auto, AAA Auto nebo Tatra Trucks. Mimoto působil i ve správních radách Karlovy univerzity a Technické univerzity v Liberci. Kulhánek je rozvedený, má dvě dcery a střídavě žije v Praze a v Českých Budějovicích.

2) Auta jako celoživotní vášeň

Každý máme nějakou slabost. Pro Vratislava Kulhánka to jsou auta. O tom svědčí nejen jeho působení v čele mladoboleslavské Škodovky mezi lety 1997-2004 nebo post předsedy správní rady největšího českého autobazaru AAA Auto či poradenské místo u kopřivnického výrobce nákladních automobilů Tatra Trucks. Kulhánek je sám nadšeným fanouškem jízdy v závodních a sportovních autech. V 70. letech dokonce závodil v legendární Škodě 110R. V případě Kulhánkova zvolení by si asi šofér prezidentské limuzíny užil šlapání na plyn.

3) Někdejší první muž českého hokeje

Hokej patří mezi české národní sporty a mnohým hokejovým fandům, kteří se v byznyse neorientují, je i tak jméno Vratislava Kulhánka povědomé. Ještě aby nebylo. Kulhánek je bývalým předsedou Českého svazu ledního hokeje. Nastoupil do funkce po legendárním Karlu Gutovi a hokeji vládl mezi lety 2004-2008. V době jeho působení zvítězil český národní tým na mistrovství světa ve Vídni v roce 2005 a následující rok v Rize vybojoval stříbro. Český hokej v době, kdy svazu předsedal Kulhánek, zároveň oslavil 100 let a slavilo se též 10 let od olympijského zlata v Naganu.

4) I ve stáří v kondici

Vratislav Kulhánek není nejmladší. Je dokonce o rok starší než současný prezident Miloš Zeman a ze současného výběru kandidátů je tak nejstarším. Rozhodně se ale nejedná o žádného vetchého stařečka a již první pohled odhalí, že na rozdíl od Zemana je Kulhánek v perfektní kondici. Tu si udržuje nejen zdravějším životním stylem než současná hlava státu, ale hlavně tím, že je celý život aktivním sportovcem. V mládí hrál závodně volejbal, kdy se za tým Lokomotiva České Budějovice účastnil dokonce první československé ligy, k tomu závodně běhal a dodnes si rád zahraje tenis.

5) Na Hrad v barvách ODA

Kulhánkova kandidatura na prezidenta byla poměrně nečekaná. Stal se zatím jediným kandidátem, který není čistě občanský, ale stojí za ním politická strana. Na Hrad bude Kulhánek kandidovat v barvách staronové Občanské demokratické aliance (ODA), kterou v minulém roce znovuobnovil podnikatel Pavel Sehnal. Právě on byl tím, kdo Kulhánka ke kandidatuře přemluvil a byl přítomen i u jejího ohlášení. O Kulhánkovi Sehnal prohlásil, že jde o „chlapa, který řídil fabriku, má manažerskou zkušenost a lidskou důstojnost, kterou politika potřebuje“.

Tady se podívejte na to, co by musel udělat Miloš Zeman, aby zaručeně nebyl zvolen podruhé prezidentem.

Podobné články

Doporučujeme

Další články