fb pixel Další přehled dobrých zpráv je tady! Itálie je nejspíš z nejhoršího venku, DIY umění rezonuje internetem a Česko pomáhá světu – G.cz
Vyhledávání

Další přehled dobrých zpráv je tady! Itálie je nejspíš z nejhoršího venku, DIY umění rezonuje internetem a Česko pomáhá světu

+ DALŠÍCH 6 FOTEK + DALŠÍCH 7 FOTEK

Všemi oblíbený přehled dobrých zpráv je zase tu, a i když se to nezdá, uplynulý týden nebyl ÚPLNĚ negativní. Dobré zprávy se objevovaly v umění i ve vědě, v Česku i v zahraničí.

Jan Studnička
Jan Studnička 6.4.2020, 10:54

Dobré zprávy!

Vítejte po týdnu u našeho přehledu dobrých zpráv, ve kterém se vám pokusíme ukázat světélko na konci tunelu...a pak se budeme společně modlit, aby to nebyl blížící se vlak. Dobrých zpráv není nikdy dost a platí to obzvlášť v době koronavirové krize. I dobré zprávy totiž mají hořkou příchuť. Tak například…

Možná nejlepší zpráva týdne taky zní jako něco ze zlého snu, který si nikdo před čtvrt rokem nedokázal ani představit. Ze soboty na neděli v Itálii umřelo 681 lidí, a to je dobrá zpráva, protože to je nejméně za poslední dva týdny a italští vědci a lékaři se domnívají, že se zpomaleným růstem nových případů je u nich epidemie COVID-19 konečně za svým vrcholem, tedy že to nejhorší mají za sebou. Podobně dobré zprávy jdou i ze Španělska, tam je nejnovější dobrou zprávou, že za dvacet čtyři hodin umřelo jenom 674 lidí. Což rovněž znamená pokles.

A u boje s koronavirem ještě chviličku zůstaneme. Zaprvé WHO uznala, že domácí roušky možná nejsou až tak špatný nápad, video o tom, jak se Česko během několika dnů proměnilo ve sweatshop už má pět milionu shlédnutí a všude ve světě se o nás píše jako o DIY velmoci. Další dobrá zpráva, pacient, kterému byl podán remdesivir se uzdravuje! Nebo to alespoň ukazuje jeho zlepšující se zdravotní stav. Optimističtí se stávají i lékaři. A vědci po celém světě dál hledají cesty, jak virus porazit. Tento týden se například objevila studie, která koketuje s myšlenkou, že by vyléčení lidé mohli darovat krevní plazmu plnou obranných látek nemocným a pomoci jim v boji se zákeřným virem.

Jo, Rusko mimochodem poslalo Ruslana plného roušek, respirátorů a dalšího lékařského vybavení do Spojených států. To samozřejmě vyvolalo trochu politického pozdvižení vzhledem k tomu, jaký mají Rusové s Američany v posledních letech vztah, ale ruský velvyslanec ve Washingtonu Dmitrij Peskov se nechal slyšet, že USA se akorát potřebuje nadechnout a pandemii určitě zvládne. A nepochybuje ani o tom, že až to bude potřeba, přijde Amerika na pomoc Rusku. “Tahle hrozba je globální a ohrožuje nás všechny, takže neexistuje jiná možnost, než že si pomůžeme navzájem,” dodal.

Česko pomáhá taky

Nelze ale zmínit mezinárodní pomoc a neříct, že Česko přijímá několik pacientů z Francie do brněnské nemocnice. Protože tady to zatím zvládáme v pohodě v porovnání s některými jinými státy. Pokud si ale nechcete kazit náladu, zkuste nečíst komentáře u článků o tom, že budem léčit Francouze. Bylo by vám z toho těžko. Někteří naši spoluobčané prostě nezklamou za žádné situace.

Sociální sítě sehrály ale i pozitivní úlohu tento týden. Dobrou zprávou pro většinu živnostníků je to, že po plamenné kritice na netu se ministerstvo financí pod vedením Aleny Schillerové rozhodlo vyrvat z návrhu na pomoc OSVČ skoro všechny podmínky, takže pokud jste podnikali už před vyhlášením nouzového stavu, máte pravděpodobně nárok na svých pětadvacet tisíc. Podobně zafungovala i kritika návrhu šéfa obrany Lubomíra Metnara na okleštění parlamentu a posílení vlivu premiéra, který si sám premiér pomohl navrhovat. Po tom, jaký hell se rozpoutal na sociálních sítích politici jednání o návrhu odložila. Zkrátka, to, že jsou všichni doma na facebooku má i pozitiva.

Poslední dobrá zpráva je taky o sociálních sítích, konkrétně o instagramu. Díky karanténě se lidé taky začali zajímat o umění. Nebo ho prznit. To už záleží na vás, jak si to vyložíte. Na instagramovém účtu Tussen Kunst & Quarantaine se objevují domácí karanténní fotografické předělávky slavných obrazů. A za nás je to naprosto boží projekt, takže vám pár těch kousků hodíme do galerie, nezapomeňte se podívat.

Podobné články

Doporučujeme

Další články