fb pixel Čtyři dny v práci týdně? Vlhký sen všech zaměstnanců zřejmě zhatí vysoká cena práce a nepřející šéfové – G.cz
Vyhledávání

Čtyři dny v práci týdně? Vlhký sen všech zaměstnanců zřejmě zhatí vysoká cena práce a nepřející šéfové

+ DALŠÍ 1 FOTKA

Sen českých zaměstnanců o čtyřdenních pracovních týdnech se v některých tuzemských firmách stává realitou. Pracovat 80 % běžné pracovní doby za plnou mzdu je naopak noční můrou pro všechny zaměstnavatele, kteří chtějí za ty šílené odvody za zaměstnance ždímat lidi nejlépe i mimo pracovní dobu a o víkendech. Otázkou je, kam směřuje celý tuzemský trh práce.

Martin Miko
Martin Miko 6.11.2019, 14:52

4 dny v práci? Ano, chceme

Každý, včetně nás, by si přál mít třídenní víkend. Dokážete si to představit, že ve čtvrtek večer vyrazíte na výlet a v neděli večer se vrátíte bez toho, abyste si museli brát volno, dovolenou nebo napjatě vyhlíželi vytoužený prodloužený víkend díky státnímu svátku? My ano. Bohužel pro většinu našich zaměstnavatelů je toto tabu, o kterém nechce žádný šéf slyšet ani slovo. Ve společnosti Microsoft Japan nedávno otestovali čtyřdenní pracovní týden a zjistili, že díky tomu dokázali zvýšit prodeje o 40 %, jak informovala stanice BBC. Je zvláštní, že se něco takového stalo právě v Japonsku, které je pověstné pracovitými lidmi, kteří se vyžívají v práci přesčas a mnohdy i bez nároku proplácení.

Zkrácený pracovní týden by ušetřil peníze v podstatě všem. Jen si to představte. V kancelářích by se nemuselo tolik uklízet, vypilo by se méně kávy a lidé by ráno nejezdili tolik do práce autem, takže bychom dýchali lepší vzduch. Zní to jako pohádka od Hanse Christiana Andersena s mnoha pozitivy, jenže cena práce pro českého zaměstnavatele je nadmíru vysoká. Co všechno musí zaplatit takový český zaměstnavatel za zaměstnance? Jako konrkténí příklad si vezměte, že chce-li zaměstnavatel, aby zaměstnanec bral 25 tisíc čistého, jeho to stojí zhruba 45 tisíc korun.

Japonský průzkum však dopadl pozitivně a ukázal světu, kam by měl v budoucnosti trh práce směřovat. Každý zaměstnavatel přece chce zaměstnance, kteří nejsou ve stresu a pracují na plný výkon, takže by bylo rozumné, kdyby i v českých firmách alespoň na jeden měsíc otestovalo vedení tento geniální benefit.

V Česku se v minulém roce hovořilo o zkrácení pracovního týdne o půl hodiny. S touto pokrokovou vizí tehdy přišla ČSSD, měla nám ušetřit 6 minut denně. Tohle je bohužel nepříznivá varianta, která se s tou japonskou nedá ani zdaleka srovnávat.

Na druhou stranu, za pokus nikdo nic nedá. Zkuste se schválně zeptat vašeho šéfa, co si myslí o čtyřdenním pracovním týdnu. Věřte tomu, že ve skrytu duše by si ho osobně také přál.

A zde se můžete podívat na nepovednou pozvánku z dílny Milion chvilek pro demokracie.

Podobné články

Doporučujeme

Další články