fb pixel Coca-Cola se ve skleněných lahvích začala poprvé prodávat v roce 1894. Nápoj původně obsahoval víno a kokain – G.cz
Vyhledávání

Coca-Cola se ve skleněných lahvích začala poprvé prodávat v roce 1894. Nápoj původně obsahoval víno a kokain

Zdroj: Conrad Poirier – Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=34397857

Ačkoli dnes ve světě není téměř nic tak všudypřítomné jako láhev Coca-Coly, nebylo tomu tak vždy. Prvních několik let své existence byla Coca-Cola k dostání pouze jako nápoj z post mixu a její výrobce neviděl důvod, proč by se to mělo změnit. Teprve 12. března roku 1894 se Coca-Cola poprvé začala prodávat v lahvích.

Jan Fiedler
Jan Fiedler 12.3.2023, 10:17

Medicínské tonikum

Coca-Colu, původně vyvinutou jako nenávykovou náhražku morfia a poté prodávanou jako „lahodný nápoj a medicínské tonikum pro tělo i duši, které dodá sílu přepracovaným mužům, zesláblým ženám i churavým dětem, posílí mozek i krev, dá svalům sílu a pružnost a zajistí dobré zdraví a dlouhý život“, vynalezl v roce 1886 John Pemberton, lékárník v Columbusu ve státě Georgia v USA. Brzy se stala populární v celém regionu a práva na tuto značku přešla na Asu Griggse Candlera.

Candlerův synovec mu poradil, že prodej nápoje v lahvích by mohl výrazně zvýšit prodej, ale Griggs Candler o to zřejmě neměl zájem. První, kdo začal kolu stáčet do lahví, byl až Joseph A. Biedenharn, majitel obchodu s cukrovinkami ve Vicksburgu ve státě Mississippi.

Lahvová revoluce

Biedenharn správně usoudil, že lahve by mohly zvýšit prodej, a začal nápoj stáčet do lahví Hutchinson, běžných skleněných lahví, které se daly opakovaně použít a které se vůbec nepodobaly moderním lahvím na kolu. Poslal Candlerovi bednu, ale ten i nadále zůstal u prodeje z post mixu.

O pět let později Candler nakonec prodal národní práva na stáčení Coly do lahví – kromě práva stáčet ji ve Vicksburgu – dvěma bratrům z Chattanoogy. Candler, který byl stále přesvědčen, že stáčení nebude hlavním zdrojem příjmů, prodal práva na stáčení za jeden dolar a údajně si nikdy nevybral ani ten.

5 centů

Smlouva stanovila, že láhev Coly bude stát 5 centů, a neměla žádné datum ukončení, což bylo právní nedopatření, které vedlo k tomu, že cena zůstala stejná až do roku 1959. V roce 1915 vypsali lahváři výběrové řízení na nový design, který by byl tak výrazný, že by ho člověk poznal, i kdyby ležel na zemi mezi dalšími věcmi nebo jej jen nahmatal ve tmě.

Vítězný návrh, jenž vyrobila společnost Root Glass Company z Terre Haute ve státě Indiana, dal světu ikonickou tvarovanou láhev Coca-Coly, jak ji známe dnes. Dnes se ovšem již nápoj pochopitelně nevyrábí s příměsí vína ani kokainu, jako tomu bylo u původní verze.

Zdroj: History, Wikipedia

Podobné články

Doporučujeme

Další články