fb pixel Co vše navrhují poslanci během nouzového stavu? Projděte si hitparádu nejkontroverznějších poslaneckých návrhů – G.cz
Vyhledávání

Co vše navrhují poslanci během nouzového stavu? Projděte si hitparádu nejkontroverznějších poslaneckých návrhů

Zdroj: www.psp.cz

Zatímco běžní občané se letos již podruhé vyrovnávají s obdobím uzavřené ekonomiky a omezením volného pohybu kvůli pandemii koronaviru, v Poslanecké sněmovně je na poli legislativy poměrně živo. Připraveno je tak hned několik zásadních legislativních změn, které mohou výrazně ovlivnit život v Česku. Těžko soudit, zda se tolik kontroverzních návrhů sešlo zcela náhodou v době, kdy jsou zákony přijímány v režimu nouzového stavu, nicméně poslanci v následujících dnech budou rozhodovat o klíčových záležitostech jako je například povinnost prodeje českých potravin, rekordní navýšení daní pro loterie, odposlechy bez soudního povolení nebo omezení práv občanů na veřejné informace. Ostatně podívejte se na následující přehled.

Redaktor
Redaktor 14.11.2020, 10:00

Zákon o evidenci skutečných majitelů firem
• Premiér Andrej Babiš by byl podle výjimky ve vládní předloze považován za vlastníka svěřenských fondů, do kterých vložil holding Agrofert, ale nikoli za vlastníka samotného holdingu. Tím by se vyhnul střetu zájmů a Agrofert by i nadále mohl i nadále čerpat evropské dotace.

Zákon o potravinách a tabákových výrobcích
• Podle poslaneckého návrhu by musely obchody s výměrou nad 400 m2 prodávat minimálně 65 % potravin českého původu. Došlo by tím k omezení konkurence, snížení nabídky pro spotřebitele a zdražení potravin. Skupina poslanců se snaží oživit návrh, který sněmovnou neprošel už na jaře.

Návrh zákona o dani z hazardních her
• Podle tohoto návrhu poslance Bělobrádka (KDU-ČSL) by mělo dojít k zvýšení loterijní daně ze současných 35% na rovných 55%! V praxi by to znamenalo, že například stírací losy bude zdaněny téměř dvojnásobně oproti tvrdému hazardu, jako jsou třeba VLT herní automaty. Míru společenské škodlivosti stejně jako dlouhodobé dopady přitom novela vůbec neřeší.

Novela zákona o obraném zpravodajství
• Ministerstvo obrany navrhuje umožnění Vojenskému obranému zpravodajství kontrolu a odposlechy u internetového připojení a telefonních operátorů bez povolení soudů, jak je tomu doposud. Jedná se o bezprecedentní pokus o zásah do práva na soukromí.

Novela krizového zákona
• Ministerstvo vnitra připravilo novelu krizového zákona, která může zásadně změnit možnosti fyzických i právnických osob domáhat se škody souvisejících s krizovými opatřeními státu v době koronarivové epidemie. Po přijetí novely by došlo k vyloučení náhrady ušlého zisku. Zůstal by pouze nárok na skutečnou škodu.

To nejlepší nakonec – omezení práva na informace
• Ministerstvo vnitra vložilo do novely zákona o krizovém řízení návrh nového paragrafu, který by umožnil nezveřejňovat informace, „jejichž zveřejnění by mohlo ohrozit účinnost krizových opatření”. Lidé by takové informace nedostali, ani kdyby o ně požádali na základě zákona o svobodném přístupu k informacím.

At už uvedená hlasování či pozměňovací návrhy dopadnou jakkoliv, určitě je dobré dění ve sněmovně a aktivity jednotlivých poslanců bedlivě sledovat. Jinak by mohli lehce nabýt dojmu, že nouzový stav a současná epidemiologická situace jim dává právo dovolit si víc než obvykle.

TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články