fb pixel Co vlastně zabíjelo v Paříži? Kysličník smíchaný s acetonem! – G.cz
Vyhledávání

Co vlastně zabíjelo v Paříži? Kysličník smíchaný s acetonem!

Relativně nevinný peroxid vodíku, který se používá k odbarvování vlasů a tedy výrobě falešných blondýnek, získává při spojení s acetonem vražedné vlastnosti, které ho proslavily mezi teroristy po celém světě.

Václav Rybář
Václav Rybář 16.11.2015, 14:50

TATP a TCAP jsou peroxidy acetonu, které lze s trochou šikovnosti vyrobit v domácích podmínkách z přísad, jež jsou k dispozici v libovolné drogerii. Na internetu dokonce najdete celou řadu návodů, které se zaštitují svobodou slova a právem na edukaci v oblasti chemie. Aceton peroxid byl objeven v roce 1895 německým chemikem Richardem Wolffensteinem, který jako první chemik použil anorganických kyselin jako katalyzátorů. Jako první také získal výzkumný patent pro využití peroxidu jako výbušné směsi.

Peroxid acetonu vypadá jako bílý krystalický prášek a je mimořádně nestálý. Tato látka má podle všeho na svědomí nejen největší procento úrazů malých chemiků, ale vybírá si své oběti i mezi teroristy, kteří jí přezdívají Matka satanova.

Tady se podívejte, co dokáže pouhých dvacet gramů této látky. A teď si představte vestu s pěti kilogramy:

Důvod je prostý, TATP je totiž mimořádně nestálou látkou, která je citlivá na náraz, statickou elektřinu, ale i nepatrnou změnu teploty nebo pouhé tření. Teroristé v Paříži použili právě TATP v kombinaci se šrouby, které exploze vymrští do okolí jako smrtonosné šrapnely. K detonaci pravděpodobně posloužil signál z mobilního telefonu, tedy elektrický impuls spuštěný buď vzdáleným hovorem, časovanou nebo ruční spouští. Tento vhled do situace pomáhá vysvětlit, co se asi stalo nedaleko fotbalového stadionu.

Zde totiž došlo ke zdánlivě nevysvětlitelné situaci. Atentátníci se chtěli odpálit uvnitř stadionu, ale nepodařilo se jim dostat před bránu. Došlo tedy k odpálení na relativně opuštěné ulici, plus mínus ve stejný čas, jako došlo k útokům v koncertním sále Bataclan. To nahrává hned dvěma možným scénářům.

a) Výbuch byl iniciován na dálku, ať už zavoláním na mobil nebo prostřednictvím časované spouště. Tím si organizátoři hrůzné akce pojistí, že chodící bomby nedostihne svědomí nebo budou s odpálením váhat. Rozhodující krok za ně vykonal někdo jiný, kdo v tu chvíli netušil, že nejsou na místě, kde mohou napáchat největší škody.

b) Výbušnina se iniciovala samovolně, naštěstí v ten nejméně vhodný moment pro samotné teroristy. Peroxid acetonu je opravdu extrémně nestálý a mnohokrát se v minulosti stalo, že k prudké reakci došlo předčasně a následná iniciace buď teroristu popálila (pokud se vznítila jen část směsi) nebo mu utrhla ruku, když se ji snažil někam vrhnout. V celé řadě případů ale došlo ke kompletní explozi, která teroristu vymazala z povrchu zemského očividně na jiném místě, než bylo záměrem.

Ať už to bylo jakkoliv, můžeme považovat za velké štěstí, že se teroristé nedostali přímo na stadion, kde by napáchali mnohem větší škody.

A tady si můžete přečíst emotivní zpověď jedné z Pařížanek, jen pár hodin po útoku...

Podobné články

Doporučujeme

Další články