fb pixel Co měli společného politik Stanislav Gross a astrofyzik Stephen Hawking? Zabila je stejná nemoc – G.cz
Vyhledávání

Co měli společného politik Stanislav Gross a astrofyzik Stephen Hawking? Zabila je stejná nemoc

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

V neděli to bude 8 let od doby, kdy nás navždy opustil český právník a vrcholový politik Stanislav Gross (ČSSD). Do našich pamětí se zapsal jako premiér, který rezignoval kvůli nejasnému financování zakoupeného bytu na pražském Barrandově. Osudnou se mu stala nemoc jménem amyotrofická laterální skleróza (ALS), na jejíž následky zemřel ve věku pouhých 45 let.

Martin Miko
Martin Miko Aktualizováno 14.4.2023, 00:12

8 let bez Stanislava Grosse

Zní to neuvěřitelně, ale kdysi oblíbený sociální demokrat Stanislav Gross už mezi námi není 8 let, což je poměrně dlouhá doba. Avšak my nezapomínáme. V minulosti jsme o něm psali jako o muži, který po roce 1989 dokázal díky svým komunikačním schopnostem postupně stoupat v hierarchii ČSSD, až se z něj stal politik z povolání. Postupně se vyšplhal až na post nejmladšího premiéra v historii Česka. Tehdy mu bylo pouhopouhých 34 let. Jeho osud však zpečetila podivná půjčka na byt od strýčka Vika. Šlo o částku 4,3 miliony korun, avšak strýček Vik byl nemajetný. Vlivem nátlaku médií a opozice nakonec v dubnu 2005 Gross odstoupil z funkce a byl nahrazen nechvalně proslulým Jiřím Paroubkem.

Takto stručně bychom mohli definovat politický vzestup a pád Stanislava Grosse, po kterém následoval jeho legendární obchod s akciemi Moravia Energo v roce 2007. Na něm během velmi krátké doby vydělal několik desítek milionů korun naprosto legální cestou. Investici se mu podařilo zhodnotit zhruba desetkrát, čímž se Gross opět dostal do všech médií. Lehce vydělaných milionů si však Gross moc dlouho neužil.

Začátkem roku 2013 Stanislav Gross přišel k doktorovi s tím, že mu už delší dobu „mravenčí“ v prstech na pravé ruce. Po absolvování vyšetření na neurologii mu lékaři zjistili amyotrofickou laterální sklerózu (ALS), což je degenerativní onemocnění míchy. Během této nevyléčitelné nemoci totiž člověku postupně odumírají všechny svaly v těle a následně umírá na udušení. V případě Stanislava Grosse se nevědělo, co tuhle nemoc mohlo spustit. Lékařská věda totiž dodnes neumí odpovědět na příčinu vzniku ALS, avšak podle vědeckých studií může být jednou z možných variant otrava těžkými kovy. To Grosse rovněž napadlo a podle informací webu Neovlivní.cz se rozhodl poslat vzorky svých vlasů na výzkum do Německa. Výsledky ho nemile překvapily, protože se ukázalo, že bývalý premiér měl v těle zvýšené hodnoty arzenu, kadmia a methylrtuti. Když po jeho smrti začala prosakovat tato informace na povrch, samozřejmě se objevila i jakási konspirační teorie, podle které byl Stanislav Gross otráven. To samozřejmě otevírá otázku, kdo za potenciální otravou bývalého vrcholového politika ve službách ČSSD stojí. Gross byl během své kariéry na vysokých politických postech, kde měl šanci zaplést se do jistých sfér podsvětí a lobbingu, avšak pravdu se dnes ani nikdy jindy už nedozvíme.

Průměrná doba života se od prvních příznaků ALS pohybuje od 3 do 5 let. Kromě Grosse touto chorobou v historii onemocněli například baseballový hráč New York Yankees Louis Gehrig nebo legendární astrofyzik Stephen Hawking. Nemoc se však nevyhýbá ani Čechům. Konkrétně můžeme jmenovat například českou překladatelku Danu Gálovou, dabéra Martina Kolára nebo fotbalistu Mariána Čišovského.

Podobné články

Doporučujeme

Další články