fb pixel Co kdybyste se mohli poprvé zamilovat... znovu? Francouzská komedie Tenkrát podruhé hraje na milou strunu nostalgie – G.cz
Vyhledávání

Co kdybyste se mohli poprvé zamilovat... znovu? Francouzská komedie Tenkrát podruhé hraje na milou strunu nostalgie

+ DALŠÍ 1 FOTKA + DALŠÍ 2 FOTKY

Kdybyste se mohli vrátit úplně kamkoliv, jen tak, třeba místo dovolené, co byste si vybrali? Nějakou historickou událost, epochu, nebo zážitek z vlastního života? Francouzská komedie Tenkrát podruhé bilancuje život stárnoucího muže, ale dělá to mile nostalgicky, bez patosu a deprese.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 30.12.2019, 07:35

Návrat do minulosti

Jakou dobu byste chtěli zažít, kdybyste měli tu možnost? Před tuto otázku je postaven Victor, když od svého syna dostane dárkový poukaz agentury Time Travelers. Ta s pomocí filmových kulis a herců dokáže zinscenovat jakoukoli epochu a zprostředkovat svým klientům setkání se slavnými osobnostmi dějin dle jejich přání. Zatímco jiní zákazníci se chtějí podívat na dvůr Ludvíka XVI. či povečeřet s Hitlerem, Victor touží vrátit se do nespoutaných sedmdesátých let a ještě jednou prožít první rande se svou ženou – dobu, kdy v něm dokázala vidět víc než jen nudného páprdu v pruhovaném pyžamu.

Nový rok 2020 v českých kinech mimo jiné otevře komedie francouzského režiséra Nicolase Bedose Tenkrát podruhé. Všichni víme, že časy Belmonda a Funése jsou dávno pryč, přesto si snímky ze země galského kohouta zachovávají cosi osobitého, co v sobě mají i Francouzi sami. Zní to sice jako předsudek, ale milovníci sýrů, vína a baget jsou přeci jen bohémštější než zbytek světa, a to v přístupu ke vztahům i k životu.

Začátkem roku 2019 to dokázal Louis Garrel svým celovečerním režijním debutem Věrní nevěrní, nyní je tady nostalgická slaďárna postavená na mírně sci-fi osvědčeném základu. Lidské vzpomínky, možnost je měnit, mazat, prožívat znovu, to prostě funguje. Věděl to Michel Gondry, když točil Věčný svit neposkvrněné mysli a ví to i Bedos. Je to jeho teprve druhý film. Za ten první, Pana a paní Adelmanovi, byl nominován na cenu César pro nejlepší debut.

Jsme tedy zvědaví, kam se tvůrce posunul! Tenkrát podruhé si momentálně drží velmi nadprůměrná hodnocení; ČSFD 79 %, Rotten Tomatoes 83 % od kritiků a plných 100 % od divácké obce, IMDb 7,6/10. To zní víc než slibně, co říkáte? Tak hurá s Vincentem (znovu)lovit životní lásku! Třeba si přitom nostalgicky zavzpomínáte i na své první milostné vzplanutí.

Podobné články

Doporučujeme

Další články