"Člověk se nikdy nezbaví toho, o čem mlčí": 8 nezapomenutelných citátů Karla Čapka

Obrázek uživatele vaclav.roman
09.01.2019, 11:04

Karel Čapek je bezpochyby jedním z našich největších dramatiků, spisovatelů a novinářů. Taková osobnost po sobě zanechala řadu citátů, které si stojí za to připomínat i dnes.

Spisovatel, který nemlčel

Karel Čapek je znám nejen díky svým literárním dílům, ale také pro svou politickou angažovanost. Bolestně se jej dotklo, když Anglie a Francii otočily v Mnichově k Československu zády. Čapek tyto dvě země obdivoval a o to víc jej zasáhlo, když jejich představitelé vydali naši vlast napospas Hitlerovi.

Jenomže to nebylo zdaleka všechno. Mnozí začali smýšlet tak, že za mnichovskou dohodou a následným vývojem událostí stojí politika, kterou Čapek zastával. V řadě článků byl haněn jako nepřítel národa, čelil i anonymním výhrůžkám. Vzedmula se vlna nenávisti vůči jeho osobě. V těžké době se lidé vybarvili a ukázalo se, kdo je kdo.

Karel Čapek jen tři týdny před svou smrtí napsal stať do Lidových novin s titulem „Kdo je kdo“. Mimo jiné v ní uváděl: „…Kdo byl slušný, byl slušný vždycky; kdo byl věrný, je věrný i teď. Kdo se točí s větrem, točil se s větrem i dřív. Kdo myslí, že teď přišla jeho chvíle, myslel vždy jen na sebe. Nikdo se nestává přeběhlíkem, kdo jím nebyl vždycky, kdo mění víru, neměl žádnou; člověka nepředěláš, jenom se ti vybarví.“

Další moudrá slova významného českého autora najdete v galerii tady:

A zde 10 nadčasových citátů od prvního českého prezidenta Václava Havla.


Komentáře

Doporučeno pro vás