Čína bude cenzurovat i videohry
V Číně toho není mnoho v pořádku, jak už delší dobu víme, jenže tento zákaz nás překvapil ještě víc než ty předchozí. Zakazovat videohry, které propagují zabíjení, násilí a hazard se nám v zemi, jakou je Čína zdá absurdní. Krev ve videohrách se sice v Číně nemůže objevovat už delší dobu, avšak doposud to šlo obejít. A to tím způsobem, že tvůrci videoher vytvořili krev v jiné barvě a nazvali ji například "slizem". To nyní už nebude možné. A podobné to bude i s pornografií ve videohrách, která se rovněž dočká cenzury.
Naprosto absurdním omezením je také to, že vláda nutí vývojáře her v Číně k tomu, aby v případě tvorby historických her nedbali na historii, nýbrž na pozitivní propagaci čínské kultury. Jasně, že platí, že historii píší vítězové, jenže tohle se nám zdá přehnané. Rovněž to pro vývojáře her bude znamenat i mnohem více administrativy. Budou totiž dokládat úřadům informace o vývoji hry, scénáři, postavách atd. Vše bude zkrátka pod dohledem. Hledejme za tím i to, že v Číně žije už skoro 1,5 miliardy lidí, takže v případě úspěchu hry, se může hra velmi rychle rozšířit mezi lidmi. A čínská vláda si pravděpodobně nepřeje, aby se mezi lidmi rozšířily herní tituly, které nebyly zcenzurované.
Podle agentury Bloomberg patří Čína mezi největší herní trhy na světě, takže je dost pravděpodobné, že i herní tvůrci ze světa, kteří budou chtít prorazit na čínský trh, budou muset vytvářet speciální upravené verze herních titulů, aby vyhověli tamním směrnicím. Je dost pravděpodobné, že se opravdu nakonec podřídí, neboť v Číně má herní trh roční obrat 30 miliard dolarů a neustále roste.
Co si myslíte vy? Dokážete si představit, že by česká vláda cenzurovala naše oblíbené videohry a zakazovala nám v nich zabíjení a krev? Třeba kultovní Mafia by pak byla totální nuda.
A kdo má radši jídlo, má právo zjistit, co jedl Tomio Okamura za posledních čtrnáct dní.