fb pixel
Vyhledávání

Čínská policie obsadila Hong Kong, za protistátní činnost zatkla patnáctiletou dívku a stovky dalších

Zdroj: YouTube.com - BBC

Z úterý na středu vstoupil v Hong Kongu v účinnost nový zákon, který umožňuje čínské policii tvrdší zásahy proti “teroristům”, za které se ale nově považuje i protest proti režimu. První den čínská policie zatkla bezmála čtyři sta lidí a deset z nich právě za “terorismus”. Jedním z nich byla patnáctiletá dívenka s vlajkou svobodného Hong Kongu.

Jan Studnička
Jan Studnička 2.7.2020, 12:27

Big opening

V úterý pozdě večer vstoupil nový bezpečnostní zákon v platnost a už ve středu pocítili obyvatelé Hong Kongu jeho mrazivý efekt. Zatýkalo se ve velkém. Čína na protlačení zákona tak silně tlačila právě proto, aby se ho podařilo dostat v účinnost do 1. července, protože ten značí třiadvacáté výročí od momentu, kdy Britové předali klíče od města totalitní Čínské lidové republice. To většinou doprovází masové prodemokratické pochody.

Tentokrát ovšem demonstrovalo jenom pár desítek lidí, kteří byli rychle obklíčeni policií, zplynováni slzákem a pokropeni vodními děly. Během středy čínská policie zatkla kolem tří set sedmdesáti lidí, deset z nich právě na základě nového bezpečnostního zákona, takže jim hrozí doživotí. Podle deníku New York Times policie potvrdila, že jedním z deseti zatčených za protistátní činnost je i patnáctiletá dívka, která byla chycena s vlajkou svobodného Hong Kongu.

Hong Kongem obchází hrůza. Aktivisté pálí dokumenty, opouštějí kanceláře, neziskovky se třesou strachy a statisíce lidí si mažou profily na sociálních sítích. Pro New York Times se vyjádřila profesorka pedagogiky z Hongkongské univerzity, která jasně řekla, že na základě zákona může být cílem úplně každý. A pravděpodobně bude. Masivní část města se například v posledních měsících podílela na bojkotu čínských výrobků a dovážela spoustu věcí z Tchaj-wanu. Čínské úřady už si předtím stěžovaly, že Hong Kong “krade ekonomiku”. To teď skončí.

Velmoci

A když jsme u ukradené ekonomiky, protože přes nátlak Spojených států Čína pokračovala s bezpečnostním zákonem, USA zrušilo svůj speciální status s městem. Amerika totiž uvrhla na Čínu tuny sankcí a speciálních cel, které ovšem doposud neplatily pro Hong Kong jako nezávislé finanční centrum. S příchodem nové legislativy ale Američané rozhodli, že už není rozdíl mezi městem a zbytkem Číny uvalili na Hong Kong stejné sankce.

Tím tedy mimochodem udeřili Čínu tam, kde jí to bolí nejvíce, protože ta se potácí ve finanční krizi a díky své agresivní kupní politice v minulých letech nemá žádné finanční rezervy.

Do hry o Hong Kong ale ještě může zasáhnout Velká Británie, protože Boris Johnson se nechal velice hlasitě slyšet, že má v Británii místo až pro tři miliony imigrantů z britským pasem. Tedy tři miliony uprchlíků z Hong Kongu. Otázka je, nakolik bude snadné se teď z města dostat.

Peking reagoval na mezinárodní kritiku tím, že Hong Kong je čistě čínská záležitost a ať se jim do toho nikdo nemotá. Čína tvrdí, že nový zákon přinese do města bezpečnost a prosperitu, kterou město ztratilo pod výbuchy aktivistického násilí. Ok.

Podobné články

Doporučujeme

Další články