fb pixel Čína vymazala H&Mko ze svého internetu, další na řadě je Nike a Adidas – G.cz
Vyhledávání

Čína vymazala H&Mko ze svého internetu, další na řadě je Nike a Adidas

Zdroj: Profimedia.cz

Čína rozjela obchodní válku s oděvními společnostmi jako H&M, Adidas nebo Nike. Firmy totiž odmítají používat bavlnu z provincie Sin-ťiang, kde Čínská lidová republika velice slavně utlačuje ujgurskou etnickou menšinu.

Jan Studnička
Jan Studnička 29.3.2021, 11:35

Převýchovné tábory

Nejspíš už jste slyšeli o čínské provincii Sin-ťiang, je to masivní kus území na severozápadě Číny. V posledních letech budí tenhle region spoustu pozornosti, protože tam žije velice početná etnická menšina známá jako Ujgurové. Ujgurové mají jiný jazyk, zvyklosti i náboženství oproti zbytku Číny. A to se „jednotné Číně“ vůbec nezdá. Takže používá řadu totálně etických a neproblematických postupů jako násilné přesidlování lidí nebo „převýchovné tábory“.

Asi si říkáte, jak s tímhle souvisí H&M a Nike? Inu… Čína produkuje téměř čtvrtinu světových zásob bavlny. Dvaadvacet procent. A drtivá většina, tedy čtyřiaosmdesát procent téhle čínské bavlny, pochází z provincie Sin-ťiang. „Xinjiang cotton“ je vyhlášená a používala se téměř na všechno. Dokud se svět nedozvěděl, že Čína nutí Ujgury sbírat bavlnu v rámci převýchovného procesu.

Takže už asi chápete. Je problém vyrábět Air Jordany pomocí bavlny, kterou někdo nuceně sbíra, že jo. Na mnoha úrovních.

Just do it

Někdy před rokem a půl, když se situace s Ujgury začala v západním světě řešit ve velkém, začali zákazníci tlačit na společnosti, ať přestanou užívat bavlnu ze Sin-ťiang. A trvalo to řadu měsíců, ale nakonec se jednotlivé brandy začaly ozývat. Sice se tvářily jako by s tím přišly samy a nikdy jim nešlo o nic jiného než o spravedlnost, ale přestaly s velkou pompou užívat Ujgury trhanou bavlnu.

A protože Čínská lidová republika je geopolitický ekvivalent hysterické, pasivně agresivní, zhrzené ženy, začala se Čína přesně takhle chovat. První šlo na řadu H&M, které stát v podstatě vymazal ze svého internetu, vyhodil z e-shopů, vygumoval z vyhledávačů a nechal zavřít kamenné obchody. A od včerejška zmizely v Číně aplikace Nike a Adidas, které se na bojkotu sin-ťiangské bavlny podílely také.

Zajímavé je, že to s prodeji Nike a Adidas v Číně v nejmenším nehnulo. Páč věrnost totalitnímu režimu je pěkná věc, ale Air Maxy jsou Air Maxy. Buď bude muset Čína zakleknout sportovní značky stejně jako na H&Mko... nebo se smířit s tím, že budou Číňané nosit hadry, na kterých se strana nijak nepodílí.

Podobné články

Doporučujeme

Další články