fb pixel Čína vyhrožuje předsedovi Senátu ČR kvůli cestě na Tchaj-wan: Vystrčila to mrzí, Petříček chce vysvětlení – G.cz
Vyhledávání

Čína vyhrožuje předsedovi Senátu ČR kvůli cestě na Tchaj-wan: Vystrčila to mrzí, Petříček chce vysvětlení

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Předsedovi Senátu ČR Miloši Vystrčilovi (ODS) je kvůli oficiální cestě na Tchaj-wan vyhrožováno čínským ministrem zahraničí Wangem I. Podle slov čínského politika zaplatí Vystrčil vysokou cenu za porušování principu jedné Číny. Toho to prý mrzí, ale i tak věří, že mezi Českem a Čínou budou i nadále probíhat dobré vztahy.

Martin Miko
Martin Miko 31.8.2020, 12:06

Čína se zlobí na Česko

Předseda Senátu ČR Miloš Vystrčil se kvůli své cestě na Tchaj-wan stal pravděpodobně nejsledovanějším českým politikem posledních dní, což dokazují četné vzkazy a vyjádření, kterých se dočkal. Zatímco ve světě se Vystrčila zastalo přes 70 světových politiků, tak ze strany Číny se dočkal výhružek a zastrašování, a to přímo z úst jejich ministra zahraničí. „Přimějeme ho zaplatit vysokou cenu za jeho krátkozraké chování a politický oportunismus," prohlásil čínský ministr zahraničí Wang I, který je v současnosti na návštěvě Německa. Vystrčil podle něj navíc zpochybňuje zásady jedné Číny, čímž si znepřátelil 1,4 miliardy Čínanů. Wang dále řekl, že Čína nebude tolerovat provokaci ze strany předsedy Senátu.

Vystrčila prý prohlášení čínského ministra mrzí, protože zasahuje do vnitřních záležitostí naší země. „Jsme svobodná země, která má zájem mít dobré vztahy se všemi, a já věřím, že tomu tak bude i přes to prohlášení,“ řekl předseda Senátu na Tchaj-wanu, kde je od neděle společně s 90člennou delegací. V pondělí měl dokonce projev na Národní univerzitě Chengchi na Taiwanu, který pojmenoval Nejlepší slova jsou činy. Hovořil v něm například sametové revoluci, a nezapomněl zmínit ani zesnulého Jaroslava Kuberu, který měl na začátku roku původně letět na na Tchaj-wan.

Zástupci Tchaj-wanu o návštěvu české delegace samozřejmě stojí a my bychom měli také, jelikož Tchaj-wan patří k velkým investorům České republiky. Totéž samozřejmě platí i o Číně, a proto by bylo mít dobré vztahy s oběma zeměmi. To si bohužel nemyslí Čína ani náš prezident Miloš Zeman, který se prozatím k vyhrožování předsedovi Senátu ČR nevyjádřil. Nicméně ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) zareagoval, protože chce od čínského velvyslance vysvětlit, jak ministr zahraničí Číny své vyjádření myslel. „Pozice vlády je dlouhodobě neměnná, uznáváme politiku jedné Číny. Vyjádření vnímám jako něco, co není v diplomatických vztazích obvyklé. Očekávám, že čínská strana nám ta slova vysvětlí, protože jsou už za hranou,“ prohlásil Petříček na tiskové konferenci, po které následně odletěl do Slovinska.

Nicméně ani sám Miloš Vystrčil pravděpodobně netušil, jaký ohlas a pozornost vzbudí jeho cesta na Tchaj-wan. V cestě ho například podpořil i americký ministr zahraničí Mike Pompeo. Na druhou stranu s cestou nesouhlasil premiér Andrej Babiš ani prezident Miloš Zeman. Pro iRozhlas.cz však mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček řekl, že lze předpokládat, že se pan prezident k této cestě a dění kolem ní vyjádří v nedělním televizním rozhovoru, tedy 6. září.

Podobné články

Doporučujeme

Další články