fb pixel Chcete zachránit planetu? Veganství je k ničemu, podle vědců musí každý člověk zasadit 143 stromů. Tak hurá do práce! – G.cz
Vyhledávání

Chcete zachránit planetu? Veganství je k ničemu, podle vědců musí každý člověk zasadit 143 stromů. Tak hurá do práce!

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Podle nové studie švýcarských vědců existuje poměrně jednoduché řešení na zastavení klimatické krize, která souvisí s nepříjemnými výkyvy počasí na naší planetě. Stačilo by, abychom po světě vysázeli jeden bilion stromů, což odpovídá velikostně zhruba území USA. V přepočtu by tedy stačilo, aby každý z nás vysázel 143 stromů, tak pojďme.

Martin Miko
Martin Miko 9.7.2019, 10:27

Sázejte stromy

Také jste už přemýšleli nad tím, jak zvrátit klimatickou krizi, se kterou jsou spojena otravná sucha a lesy měnící se v poušť? Už nemusíte, protože se nabízí poměrně logické a rozumné řešení. Podle odborné studie v časopise Science by zkrátka stačilo, kdybychom na světě vysázeli jeden bilion stromů. Vzhledem k tomu, že je nás na světě 7 miliard, tak úplně stačí, když každý z nás vysází zhruba 143 stromů. Na světě je v současné době odhadem 3 biliony stromů, a kdybychom vysázeli ještě jeden, přineslo by to pozitivní výsledky už během několika desítek let. Jak je to možné?

Vědcům se podařilo vypočítat, že nové stromy by za několik desítek let dokázali přeměnit biomasu téměř 750 miliard metrických tun oxidu uhličitého, který může za oteplování naší planety. Toto množství jsme my lidé dokázali do světa vypustit od poloviny 90. let minulého století. Podle vědců bychom změnu poznali velmi rychle, jelikož mladé stromy dokáží využívat mnohem více oxidu uhličitého než ty starší. Nejen, že je to nejlevnější řešení, ale zároveň i nejefektivnější. V přechodu na veganství tedy odpověď není, ale v sázení stromků ano.

Ve vědecké studii je rovněž vysvětleno, které státy na světě mají nejvíce plochy k sázení stromů. Konkrétně jde o USA, Rusko, Kanadu, Čínu, Brazílii a Austrálii. Poslední zmíněná země se již před nedávnem nechala slyšet, že by ráda vysázela miliardu nových stromů, aby snížila rekordní vedra, která trápí zemi a zanechávají za sebou akorát vyprahlou půdu. Stromy jsou podle všeho tou nejsilnější zbraní v boji proti klimatickým změnám. Tento plán chce Austrálie zrealizovat do roku 2050. Na podobném plánu pracuje i italské město Milán, které chce do deseti let vysázet 3 miliony stromů, což by mělo snížit průměrnou teplotu ve městě o 2 stupně.

Sázení stromů má tedy mnoho výhod, a přitom stačí tak málo. A co si o tomto nápadu myslíme my v Česku? V minulém roce o vysazování stromů hovořili pražští Piráti, kteří by rovněž rádi ochladili Prahu. Stačilo by k tomu prý vysázet milion stromů. Praha by se tak mohla připojit k městům jako je Los Angeles, New York nebo Šanghaj, která patří k iniciativě Milion Tree Iniciative. Když si to přepočtete, tak by stačilo, aby každý Pražák zasadil jeden strom.

Takže hurá do práce. Zbývá totiž ještě zasadit spousta stromů.

A zde se dozvíte, že v Praze budou po 13 letech dražší taxi služby.

Podobné články

Doporučujeme

Další články