Chaos ve Venezuele: Spojené státy jsou připraveny vojensky zasáhnout proti Madurovu režimu

Obrázek uživatele arian.ebrahimi
02.05.2019, 14:23

​Komplikovaná krize v jihoamerické Venezuele dále pokračuje. Od úterního vystoupení prozatímního prezidenta Juana Guaidóa, který vyzval armádu a lid ke svržení svého autoritářského soupeře Nicoláse Madura, došlo k několika střetům mezi oběma tábory v hlavním městě Caracas. Zatímco zraněných přibývá, oznámily Spojené státy, že jsou připraveny ve Venezuele vojensky zasáhnout.

Guaidó má podporu České republiky

Vůdce opozice Juan Guaidó na video vyzývá občany, aby se vydali do ulic a pomohli odstranit režim Nicoláse Madura, který je opakovaně obviňován z potlačování lidských práv a pokračující devastace tamější ekonomiky. Guaidó, kterého za právoplatného prezidenta Venezuely uznává na padesát zemí světa včetně České republiky, tvrdí, že se mu podařilo získat podporu vojáků a zároveň prohlásil, že začíná poslední fáze plánu opozice na svržení Madurova režimu.

Nicméně, podle zahraničních pozorovatelů stojí většina armády stále na straně vládnoucího režimu a Guaidóvu výzvu si vykládají spíše jako snahu o vyburcování části nerozhodných vojáků k přestoupení na stranu opozice. To se zatím ale nestalo, i když brazilský prezident Jair Bolsonaro tvrdí, že dle zpravodajských služeb se zvětšuje rozkol mezi vedení ozbrojených sil, které by se mohlo proti Madurovi nakonec obrátit.

Desítky zraněných po střetech s vojsky

V hlavním městě Caracasu mezitím od úterý došlo k řadě střetů mezi protestujícími a vládními jednotkami, během kterých bylo zraněno sedmdesát lidí a jedna žena zemřela poté, co jí zasáhla kulka vypálena vojáky do řad demonstrantů. Nicolás Maduro, kterého nadále za prezidenta uznává celá řada zemí včetně Ruska a Číny označil demonstranty za krajně pravicové pučisty podporované Spojenými státy a prohlásil, že pokus o převrat byl poražen. Tisíce lidí ale i tak nadále bojují v ulicích s ozbrojenými vojsky.

Mezitím Spojené státy ústy svého ministra zahraničí Mikea Pompea prohlásili, že jsou připraveny ve Venezuele vojensky zasáhnout, pokud si to situace bude žádat. Zatím ale stále ještě preferují mírové řešení celého konfliktu. Americké prohlášení se setkalo s tvrdou kritikou ze strany Ruska, jehož šéf diplomacie Sergej Lavrov upozornil Američany, že takový krok by vyvolal nejvážnější následky. Toto stanovisko podpořila i Čína. Rusové jsou americkou vládou mezitím obviňováni, že ve Venezuele působí desítky jejich vojáků, kteří ve spolupráci s kubánskými jednotkami, které v zemi také operují, pomáhají udržet u moci Madurův režim. V reakci na to Trumpův hlavní bezpečností poradce John Bolton Rusům poměrně ostře vzkázal: Tohle je naše polokoule. Rusové tady nemají, co zasahovat. Jedná se o chybu z jejich strany."

A tady si načtěte 8 mýtů o Evropské unii, které nejsou tak úplně pravda.


Komentáře

Doporučeno pro vás