Senioři ve světě s kufrem kokainu
Příběh českého seniora Luďka Havránka, který naletěl na podvodný e-mail z Afriky, zní pro mnohé jako sci-fi. Jeho příběh je však odrazujícím případem pro důvěřivé seniory, kteří nejsou „políbeni“ světem internetu. Představte si nedoslýchavého důchodce, který neumí žádný cizí jazyk a nikdy nebyl v žádné cizí zemi. Do toho všeho byl tento starý pán zadlužený a marně hledal příležitost, jak se ze své tíživé životní situace dostat. V podstatě identický příběh s podobným scénářem se stal i jistému Vladimíru Švecovi ze Sušice. Proto si nyní popíšeme, jak to s takovým typickým důchodcem v nouzi probíhalo.
Senior se rozhodl odepsat na internetový spam od jisté Sonyi z afrického Toga, která mu slibovala pohádkové bohatství. Nejprve po něm nějakou dobu žádala peníze, díky kterým by mohla vyřešit své údajné milionové dědictví, o které by se s ním následně podělila. Když zjistila, že český senior nemá žádné finance, tak mu nabídla jinou možnost. Poslala mu kufr plný dolarů a zarezervovala mu letenku do Brazílie, kde mu dokonce zamluvila hotel. Sdělila mu, že získá obrovské množství peněz za to, když jí pomůže v bance vyzvednout její dědictví, což důchodce nakonec přemluvilo k tomu, aby se vážně na letiště vydal. S tajemnou Sonyou přitom celou dobu komunikoval přes Google překladač, takže jejich komunikace musela být naprosto šílená, přesto se český senior rozhodl nasednout do letadla a bez peněz a znalostí jazyka vyrazil do Sao Paula. V hotelu byl držen 16 dnů, přičemž lze předpokládat, že to nebyla žádná dovolená, protože tam nikoho neznal a nikdo se k němu nehlásil. Následně mu dorazil mail, ve kterém dostal instrukce, že má nasednout do taxi a převzít nový kufr. Tentokrát byl vyslán do Hongkongu, kde měl kufr předat přátelům jako dárek. Taxikář ho odvezl na letiště. Důvěřivého seniora ani nenapadlo se do kufru podívat, a tak podle pokynů nasedl opět do letadla a letěl z Brazílie do Asie. Na letišti v Hongkongu prý senior působil velmi zmateně, když pobíhal po terminálu a hledal kufr, čehož si následně všimla tamní policie a v jeho kufru našla několik kilogramů kokainu. O tomto příběhu jako první informoval Český rozhlas Radiožurnál.
Zní to celé neuvěřitelně, ale oba české seniory spojují totožné věci, a to je špatná finanční situace, naivita a neznalost internetového prostředí. Díky odepisování na internetové spamy, které slibovaly milionové bohatství, se ze seniorů stali bílí koně, které nyní čeká 27 let ve vězení. Oba seniory navíc jejich blízcí přesvědčovali o tom, že je to nesmysl a podvod, jenže oni neuposlechli. 68letý Luděk Havránek se bohužel svého přesunu do Česka nedočkal, i když bylo jeho žádosti vyhověno. Penzista se do Česka nedostal kvůli epidemii – letadla v té době nelétala a bohužel ho v hongkongském vězení dostihla rakovina. Tuto informaci potvrdil Radiožurnálu jeho syn Tomáš, který se to dozvěděl od policie.
V Hongkongu si odpykává stejný trest i 73letý Vladimír Švec, který rovněž nevědomky pašoval kokain do země. Podle jeho příbuzných je prý fyzický zdravý, ale jeho psychika je na tom špatně, čemuž se nemůžeme divit. Nicméně o jeho vydání do Česka se úřady ještě nedohodly, a vzhledem k současné situaci s nemocí Covid-19 to nevypadá příliš dobře.
Podle informací z konce roku 2019 bylo ve světě z důvodu pašování drog uvězněno přes 200 Čechů, přičemž nejvíce z nich si svůj trest odpykává v Německu, kde je ve vězení čtvrtina z nich. Pak následují Češi uvěznění ve Španělsku, jižní Americe nebo Peru. Nejpopulárnější českou pašeračkou je samozřejmě Tereza H., která si svůj trest odpykává v pákistánském Láhauru.