fb pixel České festivaly ve stínu koronaviru: Metronome se posouvá, jak to bude s KVIFF? – G.cz
Vyhledávání

České festivaly ve stínu koronaviru: Metronome se posouvá, jak to bude s KVIFF?

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Koronavirus aktuálně ohrožuje společnost snad na všech úrovních její existence. Jednou z nich je i kulturní vyžití - skupinové akce jako koncerty, kinoprojekce, divadelní představení byly tím prvním, co vláda - logicky - ve snaze lidi ochránit zatrhla. Ačkoliv všichni doufáme, že do měsíce, dvou bude klid, reálně hrozí, že velké akce, zejména letní filmové a hudební festivaly, letos vůbec nebudou. Kdo je v ohrožení a kdo optimisticky pokračuje ve standardních přípravách?

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 19.3.2020, 10:15

Metronome až v září

Zatrhnout masové akce nad 100 lidé, tedy nejrůznější sportovní zápasy, ale hlavně koncerty, divadelní představení, filmové projekce ve velkých kinech, výstavy a tak dále, bylo jedním z prvních kroků české vlády, když bylo jasné, že koronavirus naši domovinu jen tak potichu neobejde. Pro promotéry, prodejce lístků i pro umělce samotné to pochopitelně znamená velký problém, který na jejich finanční situaci dolehl prakticky okamžitě. Zdraví je ale přednější. A ačkoliv všichni věříme a doufáme, že se podaří šíření nákazy rychle zpomalit a brzy ideálně úplně zastavit, hrozí, že velké festivaly letošního jara a léta prostě nebudou.

Jako první to pocítily filmové festivaly Jeden svět a Febiofest. Zatímco dokumentární JS v době startu krize už probíhal a organizátoři jej přesunuli do online kina DAFilms.cz, Febio mělo startovat právě dnes, 19. března. Pochopitelně nestartuje. Organizátoři pro mezinárodní filmovou akci našli jiný termín - a sice 18.–25. 9. 2020. S novým datem se ovšem nemění místo, Febiofest se bude tradičně konat ve smíchovském kině CineStar. Bohužel ale zatím není zaručeno, že se objeví i všichni hosté. Jedním z hlavních lákadel měl být americký herec Woody Harrelson. Pokud smutníte, že tohoto osobitého Texasana neuvidíte, můžete si o něm alespoň přečíst:

Už teď víme, že na září se také přesune původně květnový Metronome festival. Hudební akce měla proběhnout mezi 18. a 20. červnem na pražském Výstavišti, pořadatelé ji ale kvůli koronaviru přeložili na stejné místo a termín 17. až 19. září. Již zakoupené vstupenky zůstávají v platnosti a těm, kterým se to na podzim nehodí, budou organizátoři od poloviny dubna vracet peníze.

Léto bez Varů?

Nejisté je momentálně úplně vše. Ministr kultury Lubomír Zaorálek sice řekl, že Pražské jaro, které se koná mezi 7. květnem a 4. červnem, by ministerstvo zrušilo jen v krajním případě, je to ale prohlášení z 2. března a asi se všichni shodneme, že od té doby se situace k onomu kraji velmi přiblížila.

Stejně se k situaci staví i Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary. Minulý týden tisková mluvčí festivalu Uljana Donátová řekla, že festival se zatím připravuje podle plánu. Konat by se měl od 3. do 11. července. V kuloárech se ale povídá, že i KVIFF, možná nejzásadnější kulturní a společenská akce léta na našem území, je v ohrožení stejně, jako jiné akce tak velkého rozsahu.

Dávalo by to smysl: i kdyby se situace do léta uklidnila, ty největší festivaly u nás každý rok s otevřenou náručí vítají řady hostů a návštěvníků ze všech koutů světa. Je to risk, který by mohl znamenat znovuzažehnutí sotva uhašeného plamene. Zatím ale nic neruší ani organizátoři Colours of Ostrava, které letos připadají na termín 15. - 18. července.

Další strana

Podobné články

Doporučujeme

Další články