fb pixel Česká národní banka vyrazila všem dech, zvedá základní úrok o 0,75 procentního bodu, tedy nejvýrazněji od roku 1997 – G.cz
Vyhledávání

Česká národní banka vyrazila všem dech, zvedá základní úrok o 0,75 procentního bodu, tedy nejvýrazněji od roku 1997

Zdroj: Autor: ŠJů, Wikimedia Commons, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=41316490

Česká národní banka se rozhodla zvýšit základní úrok o 0,75 %. Tímto krokem se Bankovní rada ČNB rozhodla bojovat proti zdražování, které v současnosti trápí naši zemi ze všeho nejvíce. Vláda Andreje Babiše nejspíš nebude ráda, že se rada pro tento krok rozhodla pár dnů před volbami. Více naleznete v komentáři od Lukáše Kovandy.

Martin Miko
Martin Miko 30.9.2021, 16:21

Úroky vzrostou o 0,75 %

Česká národní banka dnes vyrazila dech úplně všem. Zejména pak analytikům a Ministerstvu financí. Svoji základní úrokovou sazbu totiž s účinností od zítřka zvedá o mimořádného 0,75 procentního bodu na 1,50 procenta.

Jedná se o nejvýraznější zpřísnění měnové politiky ČR za poslední bezmála čtvrtstoletí, za celé období od začátku června 1997. Je pravděpodobné, že v reakci na krok ČNB budou hypotéky zdražovat rychleji, než se čekalo, neboť s takto razantním zvýšením prakticky nikdo nepočítal. Analytici se shodovali, že ČNB sazbu zvýší jen o 0,5 procentního bodu. Výrazněji také zdraží třeba firemní úvěry.

ČNB razantním krokem rozptyluje jakékoli možné podezření, že by podléhala politickému tlaku. Ministerstvo financí na banku tlačilo, aby sazbu naopak snižovala o méně než o 0,5 procentního bodu, pokud vůbec. ČNB rozhodnutím signalizuje, že chce proti inflačním tlakům v české ekonomice vystupovat vskutku razantně a že vyvine maximální úsilí, aby tlumila dopady dovážené inflace. Koruna v reakci prudce zpevnila, z kursu nad 25,51 za euro pod 25,30.

Lukáš Kovanda

Podobné články

Doporučujeme

Další články