fb pixel Česká borovice evropským stromem roku a další dobré zprávy, které vás potěší – G.cz
Vyhledávání

Česká borovice evropským stromem roku a další dobré zprávy, které vás potěší

+ DALŠÍ 1 FOTKA + DALŠÍ 2 FOTKY

Koronavirová krize se ještě ani pořádně nerozjela a my už všichni trpíme. Vypadá to, že ještě do 1. dubna budeme sedět doma, kavárny zavřené, v obchodech opatrní lidé s rozestupy, v rouškách a rukavicích. A tak jsem se rozhodli vám každé pondělí pozitivně nastartovat nový týden malým přehledem dobrých zpráv z týdne uplynulého. Bude líp!

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 23.3.2020, 06:27

1. Česká borovice zabodovala v celoevropské anketě

Tak se nám zase jednou něco povedlo! Lépe řečeno, matičce přírodě se povedlo nechat vyrůst opravdu ukázkovou a ztepilou borovici a my měli štěstí, že to bylo na území našeho státu, konkrétně u Žďáru nad Sázavou. V tom okrese totiž leží Vírská údolní vodní nádrž. Na jejím levém břehu se nachází malý skalnatý ostroh a právě na něm se tyčí Chudobínská borovice. Chudobínská podle obce zatopené obce Chudobín, která byla obětována v zájmu výstavby přehrady. Borovice se minulý týden stala vítězem ankety Evropský strom roku s počtem 47 266 hlasů. Na druhém místě skončil o polovinu hlasů zaostávající chorvatský Jinan z Daruvaru, na třetím pak ruský Osamělý topol. Gratulujeme! Chudobínská borovice je vpravdě majestátní ukázka flóry.

2 Karanténa zachránila nejtlustšího papouška před vyhynutím

Kakapo soví je druh papouška, který žije na Novém Zélandu. Je zelený a je ho pořádný kus - tento noční nelétávý pták dorůstá až 60 centimetrů a může vážit až 4 kila. Zároveň má jeho peří takovou specialitu - nasládlou vůni a kakapo je známý i tím, že srandovně běhá. Dlouhodobě patří mezi ohrožené živočišné druhy, teď se ale v temných časech blýsklo na časy lepší. Mezi kakapy se loni na jaře začala šířit zhoubná nákaza. Proto na ohrožený druh veterináři uvrhli karanténu ještě přísnější, než nyní zažíváme my a po roce se zdá, že to zabralo! Šíření nemoci se zastavilo a v rámci programu na obnovu druhů se podařilo přivést na svět 80 nových mláďat. Kakapo tak zjevně bude zachráněn.

3. Univerzita Yale nabízí svůj nejpopulárnější kurz k dispozici zdarma

Když teď řada z nás nemá, co dělat, dalo by se volného času mimo jiné využít k malému sebevzdělání se, ne? Můžete toho vyzkoušet hodně, nás ale zaujal kurz prestižní americké univerzity Yale, který slavná vysoká škola zpřístupnila veřejnosti zcela zdarma. Jedná se o kurz s názvem Umění blahobytu (The Science of Well-Being) a jak už asi tušíte, hlavní náplní je pronikání do tajů štěstí a toho, jak se mít dobře. Za zkoušku nic nedáte!

4. Zdravotníci a spol. budou mít po konci krize slevy do ZOO

Zrovna nám do Zoo Praha přivezli vstupenky. Teď nejsou potřeba, ale jak jsme se dohodli s náměstkem primátora hl. města Prahy Petrem Hlubučkem, až znovu otevřeme, budou ty rodinné po dobu jednoho měsíce pro zdravotníky, hasiče a policisty za korunu. Ano, to říká vedení pražské zoo.

Zdá se vám to úsměvné? Podle nás jsou zvířátka přesně to, co teď, ale i v budoucnu budeme všichni potřebovat. Pohled na roztomilé chlupáče má totiž přímo terapeutický účinek a uklidňuje i ty největší morouse. Jen si vzpomeňte, jak se váš táta kdysi bránil vašemu Bobíkovi. A kdo s ním teď spí v posteli, aha? O blahodárné síle mazlíků se můžete přesvědčit třeba i v následujícím článku:

5. Víkendové přesčasy jako zábava

Mnoho lidí by v současné chvíli možná i za tu víkendovou práci dalo zlaté prase. My máme ale na mysli něco jiného - přinášíme jednu malou kutlurní, konkrétně hudební news! Kanadský zpěvák a asi nejprofláklejší hvězda současného R&B The Weeknd konečně přestal napínat svoje fanoušky a vydal svou dlouho očekávanou čtvrtou studiovou desku s názvem After Hours. Plnohodnotné album The Weeknd naposledy vypustil v roce 2016 a během tříletého trýznění svých příznivců je potěšil jen jedním krátkým EP. Už před pár měsíci vyšly dva singly z After Hours - Heartless a Blinding Lights, které napověděly, že hudebník předvede opět to, co mu jde nejlépe a co u něj máme rádi. Zatímco předcházející Starboy byl plný hitů o životě, co je jeden velký mejdan, After Hours nabízí řadu náladovek o tom, co se děje, když party skončí. A je to bomba. Řada textů odkazuje na komplikovaný vztah s Weekndovou bývalou přítelkyní Bellou Hadid a sem tam je to nálož emocí, zaručeně vás to ale roztančí.

A to teď rozhodně všichni potřebujeme, no ne?

Podobné články

Doporučujeme

Další články