fb pixel Červený trpaslík už je třicet pět let tři miliony let od Země – G.cz
Vyhledávání

Červený trpaslík už je třicet pět let tři miliony let od Země

Zdroj: BBC

Pětatřicet let. Tolik právě dnes uběhlo od prvního vysílání seriálu Červený trpaslík. Seriálu, který vzal Star Trek a kopal do něj tak dlouho, dokud se z něj nestal britský sitcom. Za své vysílání si prošel lecčím.

Jan Studnička
Jan Studnička Aktualizováno 15.2.2023, 01:01

Tři miliony let vzdálené osmdesátky

První dvě série Červeného trpaslíka napsal gentleman jménem Grant Naylor. Ale pozor, ve skutečnosti to byli dva muži jménem Rob Grant a Doug Naylor. Kdysi vytvořili pro rádio několik skečů s názvem Space Cadet a strašně moc chtěli se svou humornou sci-fi do televize. BBC je ale konstantně odmítala, protože se bála, že sci-fi sitcom nebude zrovna populární. Chlapci tlačili velkou část osmdesátek, než se produkce Red Dwarfa ujala BBC North.

Věděli jste mimochodem, že do role Listera s Rimmerem měli být původně obsazeni Alan Rickman a Alfred Molina?! Jak moc crazy je tahle představa? Molina dokonce dostal roli Rimmera, ale postupně se mu přestal líbit scénář a nakonec byl do role obsazen Chris Barrie, který s duem Grant Naylor pracoval už v minulosti. „Punkový básník“ z Liverpoolu Craig Charles ulovil roli Listera a tehdejší tanečník Danny John-Jules, jenž doskotačil na casting s půlhodinovým zpožděním a v padesátkovém saku, dostal okamžitě roli Kocoura.

Grant s Naylorem napsali prvních šest sérií, načež se Grant rozhodl, že si chce zkusit taky něco jiného. Doug Naylor pak psal všechny další Red Dwarfy s týmem nových writerů, mezi nimi mimochodem i s představitelem Krytona Robertem Llewelynem.

Trable v ráji

Jak asi víte, v původním runu bylo osm sérií, potom následoval rozpačitý Návrat na Zemi a zpátky k původní formě další tři série, které byly spektakulární. Naposledy se vydal film Red Dwarf: Promised Land, tedy Země zaslíbená. V Británii to běželo na Davu a byl to nejúspěšnější pořad první vlny karantény.

Nedávno se ale někdejší nejlepší přátelé Grant s Naylorem zaklesli v soudním sporu ohledně společnosti Grant Naylor Productions. Doug Naylor tvrdí, že má nárok na celého Trpaslíka, protože pořad psal přes dvacet let a zbytek společnosti, jmenovitě pak Rob Grant, mu brání v naplnění vize. Takže v současnosti je pokračování seriálu v ohrožení. Ale víte co…

To už tu bylo tolikrát. Červený trpaslík je věčný. A i kdyby nebyl, dvanáct dobrých sérií a jedna pofidérní je pořád slušné skóre.

Podobné články

Doporučujeme

Další články