fb pixel Červený trpaslík slaví jubileum: Od premiéry vesmírné odyssey plné humoru uplynulo 36 let – G.cz
Vyhledávání

Červený trpaslík slaví jubileum: Od premiéry vesmírné odyssey plné humoru uplynulo 36 let

Zdroj: NASA - NASA, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=6422993

15. února roku 1988 se na televizních obrazovkách poprvé objevil seriál Červený trpaslík, revoluční mix sci-fi a komedie, který si během let vybudoval kultovní status. Na letošním ComicConu bude navíc přítomen i představitel postavy Rimmera, čímž věrným fanouškům může zblízka oživit vzpomínky na seriál, který zásadně ovlivnil žánr.

Jan Fiedler
Jan Fiedler 15.2.2024, 16:57

Červený trpaslík

Vesmírná loď Červený trpaslík se poprvé vydala na cestu vesmírem 15. února roku 1988 na stanici BBC2, kde zahájila svůj nevšední příběh plný humoru a nečekaných zvratů. Seriál, který začíná katastrofou, po níž zůstává na lodi živ jen poslední člen posádky Dave Lister, humanoidní kočka, počítač Holly a hologram Arnolda Rimmera, se rychle stal oblíbenou sérií širokého publika.

Pět desítek epizod

Za seriálem stojí tvůrčí duo Rob Grant a Doug Naylor. Vytvořili jedinečný svět, v němž se mísí sci-fi prvky s britským humorem. Hlavní postavy – Lister, Rimmer, Kocour, počítač Holly a android Kryton – se staly ikonami seriálového sci-fi žánru. Příběhy se odehrávají v hlubokém vesmíru, tři miliony let v budoucnosti, a pokrývají celkem původních 52 epizod v 8 řadách.

Červený trpaslík si získal fanoušky po celém světě díky originálnímu scénáři, nezapomenutelným postavám a inovativním vizuálním efektům. Seriál získal mnoho ocenění, včetně Emmy za epizodu „Pistolníci z Apokalypsy“. Jednou z mnoha zajímavostí je skutečnost, že vytvořit masku androida Krytona původně trvalo 7 hodin, seriál navíc obsahuje mnoho odkazů, včetně skryté Tardis ze seriálu Doctor Who.

ComicCon

Červený trpaslík nejenže ovlivnil mnoho následujících sci-fi a komediálních seriálů, ale také vytvořil silnou fanouškovskou základnu, která organizuje srazy a udržuje odkaz seriálu stále naživu. Jeho popularita vedla i k pokusu o americký remake, který však nesklidil očekávaný úspěch.

Seriál zůstává i po třech desetiletích živým fenoménem. Skalní fanoušci se navíc mohou těšit na setkání s Chrisem Barriem, představitelem Rimmera, na letošním ComicConu.

Zdroj: kulturio, Wikipedia

Podobné články

Doporučujeme

Další články