fb pixel Červený trpaslík se vrací... po kolikáté už vlastně? – G.cz
Vyhledávání

Červený trpaslík se vrací... po kolikáté už vlastně?

Britská sitcomová legenda a poklad českého dabingu ne a ne umřít. A to je jedině dobře!

Václav Rybář
Václav Rybář 8.5.2015, 18:48

1. Začátky v rádiu

Dave Hollins: Space Cadet. Tahle rozhlasová show se v roce 1984 objevila na britských rozhlasových vlnách. Tehdy byl ještě Červený trpaslík v šuplíku, ale série několika skečů s vesmírným povalečem, který je jediným přeživším na vesmírné lodi 7 trilionů světelných let od Země, posloužila jako základ k prvním scénářům Trpaslíka. Kromě Davea byl na lodi už jen palubní počítač, který daboval Chris Barrie (televizní Rimmer).

2. Snape s háčkem na čele

Když BBC v roce 1987 konečně kývla na televizní sitcom z vesmíru (nikdo nevěřil tomu, že britského diváka něco podobného osloví) a objednala seriál pro stanici BBC North, které zbylo v rozpočtu pár set tisíc liber. Na castingu pro roli Rimmera se objevili mj. i Alfred Molina nebo Alan Rickman (profesor Snape z Harryho Pottera). Roli vyhrál Molina, ale později během čtení scénářů k dalším epizodám ze seriálu vycouval. Na poslední chvíli ho nahradil Chris Barrie.

3. Obrovský úspěch první sezóny

Seriál měl obrovský úspěch a po odvysílání prvních tří sezón (britské sezóny jsou krátké, často o pěti šesti epizodách a během jednoho roku se odvysílají i dvě naráz) se z herců staly ostrovní celebrity. I proto se čtvrtá sezóna až šestá sezóna točily s krátkým odstupem, protože autoři Grant a Naylor sháněli na výrobu víc peněz a herci využili své slávy k účasti v jiných projektech. Červený trpaslík se velmi dobře ujal i coby vývozní artikl.

4. Krátká pauzička

Sedmá sezóna se objevila až v roce 1997, o čtyři roky později, a fanoušky je považována za jednu z nejslabších. Tvůrčí tým totiž opustil Rob Grant i dlouholetý režisér Ed Bye. Oba šli za jinými projekty, protože se nechtěli Trpaslíkem zaškatulkovat (marná snaha, jak se později ukázalo). Doug Naylor tak musel vzít všechno na sebe. Sedmá sezóna se navíc nenatáčela před živým publikem, bylo v ní hodně rušivých digitálních triků a postavy si ne a ne sednout. O dva roky později vznikla ještě osmá řada, která se vrátila ke starým pořádkům, ale už bylo pozdě. Kouzlo se ztratilo, ratingy se propadly a devátou řadu BBC odmítla. Vypadalo to, že epizoda Jenom sympaťáci bude tou úplně poslední.

5. Remaster

Mezi sedmou a osmou sezónou, když už bylo jasné, že to má Trpaslík spočítané, se fanoušci dočkali alespoň jedné vzpruhy. Na VHS a později i DVD vyšel remasterovaný Trpaslík. Nejdřív první tři sezóny, pak následovaly i další. Fanoušci to přijali rozporuplně. Některým vadily nové digitální záběry Trpaslíka (víc se jim líbil původní hrubý model), případně si všimli toho, že se změnily některé hlášky a záběry. Naylor se zkrátka snažil seriál až příliš vyžehlit. Jiní ovšem ocenili mnohem lepší obraz a zvuk. Remasterovaná DVD se všemi díly se velmi dobře prodávala mimo Velkou Británii, skvěle si vedla i na českém trhu, zejména díky výbornému televiznímu dabingu.

6. Zpátky na Zemi

Už během natáčení sedmé sezóny v roce 1998 se začalo mluvit o celovečerním filmu jako pověstné třešince na dortu. Jenže ani BBC, ani soukromí sponzoři nebyli ochotní investovat do myšlenky dostatečné množství peněz. Naylorovy ambice se nakonec o víc než dekádu později proměnily v televizní minisérii Zpátky na Zemi (odkaz na taktéž třídílný úvod poslední sezóny nazvaný Zpátky v červeném), která se odvysílala během pouhých tří dnů. A byla hodně meta - hlavní hrdinové v ní přiletí na Zemi a setkávají se se svými klony, resp. herci, kteří hrají identické postavy v jakémsi televizním seriálu jménem Červený trpaslík. Existují tedy naši hrdinové, nebo jsou jen výplodem choré mysli televizního scenáristy? Navázání zápletky na podobné dilema v Blade Runnerovi bylo osvěžující, ale v některých momentech byly nápady vyloženě tahané z paty. Šlo o úkrok stranou a celé to připomínalo spíše maturitní slezinu po letech.

7. Dave záchranář

Zpátky na Zemi si mimochodem od Naylora objednal televizní kanál Dave, specializovaný na reprízy úspěšných pořadů z BBC, ale i vlastní tvorbu. Ostatně Zpátky na Zemi bylo právě jeho prvním pokusem o vlastní obsah. Jeremy Clarkson, jehož Top Gear byl na Daveovi častým hostem, se vždycky o kanálu vyjadřoval mírně s despektem (reprízy pořadu tam totiž běžely dopoledne, což podle Clarksona znamenalo, že publikum je plné důchodců, žen na mateřské nebo povalečů - přesně jako Dave Lister z Trpaslíka). Mnozí ostatně spekulovali, že Dave je pojmenovaný právě podle Listera. Kruh se uzavřel, když se během premiéry Zpátky na Zemi logo stanice proměnilo a ke jménu Dave se přidalo Lister psané stejným fontem.

Stanice si po slušné sledovanosti minisérie vzala chvilku na rozmyšlenou, ale nakonec objednala plnohodnotnou desátou sérii (minisérie se brala za devítku), která se natočila během několika měsíců a na podzim roku 2012 měla premiéru. Fanoušci ji přijali s nadšením, všichni herci se vrátili a ratingy vyskočily příjemně vysoko. Seriál se vrátil do vesmíru a tematicky navázal na sedmou a osmou sérii.

8. Jedeme dál!

A dál? Dva roky se spekulovalo o tom, co bude dál. Nakonec se zástupci Dave nechali přemluvit a před pár dny konečně oficiálně oznámili novou sezónu. Resp. hned dvě. Kvůli úspoře peněz a složitostem ohledně zajištění všech herců se natočí hned dvakrát šest epizod naráz, které budou odvysílány v letech 2016 a 2017. Díky, Dave!

A TADY máte 5 důvodů, proč už za rok uvidíte Star Wars úplně všude.

Podobné články

Doporučujeme

Další články