Věř mi
V červenci stoupla důvěra podnikatelů meziměsíčně o 10,9 bodu na 84,7 a u spotřebitelů se dostala na celých 96 bodů. Nárůst důvěry u podnikatelů se odvíjel především od zvýšení důvěry ve služby a podle ČTK pak především v průmysl. Důvěra se v tabulkách Českého statistického úřadu dělí do jednotlivých sektorů a v očích podnikatelů se zvedla důvěra i ve stavebnictví, ale například důvěra v obchod trochu klesla.
Podobně jsou na tom i spotřebitelé, kterým se postupně vrací důvěra v jednotlivé sektory, ale obava o vlastní finanční situaci se zvyšuje taky.
Standardně se souhrnný indikátor důvěry drží kolem sta bodů, ale začal klesat s příchodem letošního ledna a během prvního náporu koronavirové krize dostal historický zásah a posunul se o dvacet bodů dolů, tedy do míst, kde se indikátor důvěry pohyboval naposledy při finanční krizi před jedenácti lety.
Pojď sem, zlato
S důvěrou v ekonomiku souvisí i další zpráva, totiž že Česká národní banka před několika týdny nakoupila něco málo přes jednu tunu zlata a to přesto, že cena zlata je nejvyšší za posledních devět let. Navíc podobné operace nemá ČNB ve zvyku, je to její první zlatý nákup vůbec. Doposud vždy jenom zlato prodávala.
Česká národní banka totiž nekryje měnu zlatem, ale blíží se třem procentům objemu devizových rezerv, jak je doporučeno Mezinárodním měnovým fondem. Naše zlato slouží spíš k tomu, aby se z něj dělaly mince a abychom měli dostatek zlata pro velké mezinárodní finanční operace.
Obchodníci s kovem už se ale pro server Aktuálně.cz stihli vyjádřit, že nákup zlata je důležitý a očekává se v jejich branži ve velkém, protože se státy budou chtít zásobit, aby zmírnili dopad koronavirové krize. Ve zlatě se uchovává hodnota, říkají investoři. Ostatně okolní státy taky nakupují a řada z nich víc než my.
Uvidíme jestli tohle občanům na důvěře přidá nebo ne.