7 způsobů, jak ukočírovat předpřijímačkový stres – G.cz
Vyhledávání

7 způsobů, jak ukočírovat předpřijímačkový stres

Maturantům z hrbů spadl jeden stres, nahradil ho další - přijímačkové šílenství. Úspěch závisí nejen na tom, jak se zvládáte nadrtit, ale především na tom, jak ovládnete svůj stresem zdivočelý mozek.

Veronika Doleželová
Veronika Doleželová 26.5.2015, 10:00

Učení je jedna věc, ale nejeden nadrcený génius ztroskotal na své vlastní nervozitě. Ta se dá ještě jakžtakž ukočírovat u papíru – ale co třeba na ústním pohovoru? To už je trochu jiné kafe.

Jak porazit stres? Sice jsme každý jedinečné individuum (což se zrovna ve stresových situacích krásně projevuje), ovšem tyhle rady fungují plošně.

1) Proti stresu relaxem

Spánek je sice důležitý, ale není to všechno - když sebou po učení švihnete na gauč a budete po zbytek dne slinit do polštářů s televizí jako kulisou, dobrý efekt to zrovna mít nebude. Zkuste aktivní odpočinek – cvičení. Není na škodu pár jednoduchých cviků z jógy, jít si zaběhat. Tělo nesmí trpět. Pak nebude trpět ani hlava.

2) Nežijte jenom zkouškou

Adept na vysokou školu se dokáže dostat do stavu, kdy všechno a všechny nenávidí jen kvůli svému krutému údělu. Opusťte chvíli pomyšlení na zkoušky a aspoň chvíli si po telefonu pohovořte s někým z rodiny, přátel či kamarádů – je úplně jedno o čem. Aspoň na chvíli vás to zbaví toho sžíravého pocitu zoufalství.

3) Nechlastejte!

Jestli si myslíte, že najdete testové odpovědi na dně láhve, šeredně se pletete. Místo obsahu učebnice vám mezi ušima bude zvonit kocovina. Nepřehánějte to ani s kafem. Musíte přece taky někdy spát.

4) Babské rady

Ono se to lehce řekne, hůř pak ale aplikuje. Pokud je vaše panika už nekontrolovatelná, je čas obrátit se k radám babiček. Úžasná je levandule. Krásně voní a její květy snižují krevní tlak. Pomáhá také rakytník, heřmánek, třezalka nebo meduňka. Uklidňující čaje nejsou ale všechno. Je dobré si kontroloval i přísun minerálů – vápník, hořčík. Šumák vám přeci ještě nikdy neuškodil.

5) Kryjte svou nervozitu!

Kontrolujte se, řeč těla vás prozrazuje víc, než si myslíte. Říká se „hlavu vzhůru“. Tedy držte záda rovně, hlavu zpříma. Nezadržujte dech, dýchejte pravidelně, nedostatek vzduchu vám udělá jen hůř.

6) Nepřátelé v linii

Těsně před zkouškou se raději vyhněte chumlu namachrovaných frajírků, kteří spolkli všechnu moudrost světa. Ti vás jen zbytečně rozhodí blbými kecy a rozebíráním toho, jak se oni sami připravovali. Samozřejmě, že v jejich očích lépe než vy. To si můžete nechat ujít.

7) ODVAHU!

Přestaňte sami sebe shazovat. Vzpomeňte si na všechny své klady: co umíte, jak dlouho jste se drtili a kolik jste tomu obětovali času. Buďte odvážní - dokonce i ti lidé v komisi kdysi museli podstupovat stejný dril jako vy (pokud se tedy nehlásíte na plzeňská práva).

Střední škola vs. vysoká? Tady máte rozdíly ve výmluvných obrázcích.

Podobné články

Doporučujeme

Další články