fb pixel
Vyhledávání

Geniální dvacetiletý kluk našel recept pro oceány zamořené odpadem

Možná třídíte odpadky a žvýkačky neplivete na chodníky, ale váš spořádaný život prostě netrumfne počin tohohle kluka, ať už si hledíte životního prostředí sebevíc.

Veronika Doleželová
Veronika Doleželová 6.6.2015, 19:00

Jaké byly vaše priority ve dvaceti letech? Prolézt bez velkého boje do dalšího školního roku, mít plnou šrajtofli před odchodem na párty, módní boty a hadříky, neomezený internet v mobilu... Zdá se to povrchní? Život průměrného dvacetiletého studenta je celkem plytká záležitost. Pokusili jste se třeba něco udělat pro svět? Ne? Tak tady máte slušnou motivaci.

Boyan Slat je dvacetiletý kluk z Nizozemí a doopravdy neztrácí čas. Nezajímají ho vysokoškolské diplomy a mladistvá flákárna. Rozhodl se vyčistit moře a oceány od miliónů tun plastového odpadu, který pluje v jejich proudech.

Takový sen se zdá jako úkol nemožný i pro samotného Hérakla. Boyan ale vymyslel nový - funkční - způsob, jak z moří efektivně odstranit odpad. Důkazem toho je, že zaujal mnoho sponzorů, kteří se rozhodli do jeho nápadu vložit nemalé finance. Boyan založil neziskovou organizaci The Ocean Cleanup, která testuje jeho vizi u Japonského ostrova.

Jak to Boyan vymyslel?

V 16 letech byl s rodiči na dovolené v Řecku a byl zděšen, že v moři viděl více plastikových odpadků, než samotných ryb. "Všichni mi říkali, že se s tím nedá nic dělat a není pro to řešení - jak se prý jednou odpad do oceánu dostane, už tam zůstane." Faktem je, že koncentrace plastu v oceánech je obrovská. Opravdu "slavné" je pole odpadků v Pacifiku, mezi Hawaií a Kalifornií. Odpad také nezůstává věčně na jednom místě - je roznášen vodními proudy do všech oceánů a moří.

Laikové si často představují plovoucí ostrov odpadu, po kterém by se dalo dokonce i chodit. Naštěstí to tak doopravdy není, odpad jen pluje v rozpětí mnoha kilometrů čtverečních oceánem - a proto je tak těžké ho z něj zase dostat. Kdyby se na čištění vyslaly lodě, které by odpadky chytaly do sítí, zbytečně by u toho zahynula spousta živočichů a navíc by celý projekt byl extrémně neekonomický.

Proto Boyan vymyslel dlouhý plovoucí systém plováků, zakotvený na okrajích k mořskému dnu, který by zachytával plující odpad a přitom nijak neubližoval živočichům pod vodou. Plováky by se umístily na hlavní proudy, kterými pluje nejvíce odpadu - a prostě by jej jednoduše zachytávaly. Žádné sítě, ani extrémní spotřeba energií, všechno ekologické. Dohromady by plováky měly mít délku cca dvou kilometrů, nachytaný plast by se mohl recyklovat a dále využít. Na středoškoláka vcelku slušný nápad, že?

Stále má sice ještě po technické stránce co dohánět, s projektem The Ocean Cleanup to ale vypadá velmi slibně. U Japonska zatím probíhají první testy.

Jeho plán nadchl lidi po celém světě, ale také vzbudil vlnu kritiky. Bude to fungovat? Plastový odpad nepluje pouze jen na hladinách vody, ale leží i u dna moří. Doktorka Kerry Howellová z University of Plymouth problém shrnula vcelku sarkasticky, ovšem věcně: "Můžete procestovat poslední neobjevený kout světa, kam nikdy nevstoupila lidská noha. A najdete tam naše odpadky, které se tam dostaly před vámi. Je to jako kdybyste vyletěli k Měsíci a našli tam obal od Snickers."

Dokáže i přesto jeden nadšený teenager zachránit světové oceány? To se teprve uvidí - sám Boyan doufá, že by do roku 2020 mohl zprovoznit první jednotky v Severním Atlantiku. Od realizace nápadu, který dostal ve svých 16 letech, ho nejspíš jen tak něco nezastaví.

Lidská kreativita nezná mezí, teď se na ni ale podíváme z druhé strany. Tady máte 22 neuvěřitelných skrýší a praštěných nápadů, které vyzkoušeli pašeráci drog a zvířat.

Podobné články

Doporučujeme

Další články