1. Nejchytřejší plemena
Milujete trénink a sháníte co nejrovnocennějšího parťáka, který vám bude opravdu rozumět? Nemáte rádi trouby? Právě pro vás jsou co do inteligence nejvýše hodnocená psí plemena. Tak kdopak jsou ti chytráci?
Border kolie, (původně „skotský ovčák“) byla šlechtěna k tomu, aby dokázala pracovat nezávisle, na dlouhé vzdálenosti od lidských ovčáků. Inteligence tohoto neúnavného workoholika se neomezuje pouze na problémy stran ovčích stád, ale i na řadu jiných úkolů, vyžadujících logické uvažování. O border koliích je například známé, že dokážou rozeznat na 1022 hraček podle jména. To nedokážou ani mnozí zástupci lidského rodu, že?
Mnozí z nás by to do tohoto plyšového kudrnáče, kterého někteří přiblblí páníčkové rádi hyzdí ještě přiblblejšími sestřihy, sotva řekli. Skutečnost je ovšem taková, že původně německé plemeno, šlechtěné pro nošení ulovené zvěře, vyniká výjimečnou inteligencí. K tomu je pudl také velmi přátelský, dobře vychovatelný, má smysl pro humor a nelíná!
Německý ovčák je nejrozšířenějším plemenem na světě a v dnešní době je velmi ceněn coby služební pes policie a záchranářů, slepecký pes a jako výborný hlídač. Původně byl však vyšlechtěn jako ovčácký pes a jako samostatné plemeno uznán v roce 1899. Pokud si ho však pořídíte do rodiny, musíte velmi dbát na to, aby měl neustále nějakou „náplň práce“. Svému pánovi totiž slouží a potřebuje to.
2. Nejpřátelštější plemena
Máte malé děti, o které máte strach? Bojíte se, že nemáte dostatečně pevnou ruku, která by udržela vašeho psa na uzdě? Pak jsou tu pro vás přirozeně dobrácká plemena.
Labradorští i zlatí retrívři jsou extrémně společenští psi a jsou tak nejlepší volbou pro někoho, kdo hledá co nejplnohodnotnějšího člena rodiny, přátelského k celému okolí. Labradoři byli však původně šlechtěni jako pomocníci novofundlandských rybářů, kterým chytali ryby unikající ze sítí. Zlatí retrívři byli původně lovečtí psi, ale pro svou dobráckou a poslušnou povahu a krásný vzhled se spolu s příbuznými labradory, nebo flat-coated retrívry, stali brzy vyhledávanými domácími mazlíčky. Pochopitelně jsou jimi dodnes.
Stále šťastní bíglové si vyloženě užívají lidskou i psí společnost! Na život v lidské domácnosti jsou už dávno zvyklí, není proto třeba se bát jejich případné agresivity. Jejich chov má však jedno velké úskalí. Jsou nesmírně aktivní a velmi těžko vychovatelní. Bez pevné ruky vám z bígla může vyrůst pěkný samorost.
Přátelskému, plochonosému pohodářovi se někdy také říká „americký gentleman“. To nejen pro jeho „smokingové“ zbarvení, ale také díky jeho jemnosti, inteligenci a společenskosti. Je snadno cvičitelný a svého pána s radostí následuje třeba po celý den.
3. Nejtišší plemena
Máte problémy s netolerantními sousedy, kteří během nočního klidu nesnesou sebemenší vrznutí dveří? Nebo máte malé děti, které potřebují hodně a často spát? Nebo prostě jen nesnesete hluk? Pak byste měli pečlivě zvážit také výběr nového psa.
Zdá se to neuvěřitelné, ale na světě existuje okolo dvaceti neštěkajících plemen. Z těch známějších jsou to třeba basenji, bernardýn, mops, mastif, buldok, francouzský buldoček nebo baset. Pokud potřebujete ticho, pořízení takového plemene se určitě vyplatí.
Německá doga je přirozeně mírný, tichý a něžný obr. Neštěká často, ale když už tak učiní (a to musí mít pádný důvod), její hlas je hlasitější a hlubší než hlas většiny ostatních plemen. Když poznáte její milou povahu, jen těžko uvěříte, že byla dříve využívána k lovu turů, jaků a dalších velkých zvířat. Velkou nevýhodou tohoto plemene jsou však časté problémy s pohybovým ústrojím a poměrně nízká průměrná délka života.
Velký pyrenejský pes nejenže štěká málo, ale má také velké srdce, je něžný a ochranitelský. K tomu, aby tyto jeho dobré dispozice dostaly prostor k rozvoji, však potřebuje dobré vedení dostatečně pevné ruky. Získáte pak skvělého přítele, který vám nenechá ublížit. Podobnými vlastnostmi disponuje také další velký mazlík – novofundlandský pes.
A TADY máte 10 věcí, které byste si měli pořádně promyslet, než si pořídíte dítě.