14 jednoduchých kroků ke štěstí – G.cz
Vyhledávání

14 jednoduchých kroků ke štěstí

Banality všedního dne, které vám napumpují optimismus do žil.

Tomáš Hladil
Tomáš Hladil 8.8.2015, 11:00

1. Pohlaďte zvíře.

Když se podíváte do psích nebo kočičích očí, nemůžete se neusmát. Hned se vám udělá na duši líp. Proto koneckonců chodí psi v rámci canisterapie do školek za malými autisty a proto třeba v Kanadě zkoušejí krajně pozitivní novoty - třídu plnou štěňat, aby si studenti odpočinuli od stresu ve zkouškovém období.

Nemusíte si hned pořizovat psa. Stačí zajít do parku a hodit řeč s pár pejskaři. Rovnou se přitom i seznámíte s novými lidmi.

2. Jen tak někomu zavolejte nebo napište.

Když se někomu ozvete jen tak, kupodivu ho v první moment spíš vystresujete, protože bude mít pocit, že po něm něco chcete. Brzy se ale přepne a radost budete mít hned dva.

3. Někoho pochvalte.

Chválit by se neměli jen děti a zvířata, ale i dospělí. Udělejte si radost tím, že někomu uděláte radost. Zdravá pýcha v jeho očích vám projasní den. V kolektivu, kde se lidé navzájem chválí, se navíc mnohem líp pracuje.

4. Usmějte se.

Jasno v tom má spousta vědců, včetně MUDr. Karla Nešpora CSc. - primáře mužského oddělení závislostí v psychiatrické léčebně v Bohnicích. Ten o tom napsal dokonce i knížku Léčivá moc smíchu. Úsměv jako spouštěč dobré nálady vysvětluje na příkladu trojúhelníku, jehož vrcholy tvoří dobrá nálada, smích a humor. Je jedno, ze kterého konce začnete, vždycky se vzájemně propojí všechny tři vrcholy. Při určitém druhu smíchu se aktivují centra optimismu v mozku.

Podle jeho praktických rad můžete vyzkoušet buďto vnitřní úsměv (Nechte zadní část očí rozzářit zlatým světlem. Připomíná to dítě, které se dívá na vánoční stromek. Tenhle druh smíchu navíc činí člověka krásnějším) nebo třeba lišácký či hlemýždí (viz video).

5. Koukněte se vzhůru.

Kromě toho, že se přestanete hrbit, což samo fyziologicky vede k depresi, si vychutnáte nekonečný prostor nad sebou. Chápeme, že nejen v Praze nebo Brně jsou chodníky plné "čoklolády", proto koukáte spíš dolů než nahoru, ale občas se odpoutejte sami od sebe.

6. Choďte pěšky.

Vystupte z metra o jednu zastávku dřív. Choďte občas jinudy než jste zvyklí. Pohyb vás nabudí a nové podněty jakbysmet.

7. Pošlete si pohled.

Doběhněte sami sebe. Pošlete si pohled z výletu. Popište v něm zážitky. Takhle se vám z hlavy tuplem nevypaří.

8. Kupte si Nový Prostor.

Nebudete mít pocit, že dáváte peníze jen tak nezaslouženě. Nebo třeba sněženky od babky v průchodu. A pak je rovnou někomu dejte. Třeba mámě.

9. Ukliďte si stůl.

Nejen, že si tím uklidíte i uvnitř sebe, ale získáte manévrovací prostor. V moment, kdy na něm nebude vůbec nic, si na něj položte papír a tužku a zkuste něco vytvořit. Očistnou krásu prázdnoty vystřídá vaše kreativita.

10. Zkuste jít spát dřív.

Aspoň jednou týdně. Dovolte si ten luxus usínat už v 9. A stejně tak vstaňte ráno a vyjděte ven třeba v 6, kdy je den nejčistší a nejsvěžejší.

11. Jděte z práce sami na pivo/víno/limču.

Samota může být příjemná. Vyberte si hospodu, kam nechodíte pravidelně a pozorujte cvrkot. Nebo si dejte na Václaváku klobásu, pozorujte lidi a přemýšlejte o jejich světech.

12. Odměňte se.

Když se vám něco podaří, kupte sami sobě dárek. Laskominu, kytku nebo kabelku. A když se vám něco nepodaří, kupte si ho taky.

13. Jděte ven.

Zastavte se aspoň na 5 minut, a prohlédněte si léto v plné palbě do detailu. Nechte se opojit přírodou ve své komplexnosti. Pocit, že jste její součástí, je k nezaplacení.

14. Na jeden den se odstřihněte se od virtuální reality.

Lidé k sobě mají paradoxně blíž, když nejsou ve stálém spojení. Nezapínejte Facebook, televizi, ignorujte webové zpravodajství. Najednou zjistíte, že máte spoustu času, energie a vlastních smysluplných podnětů a život vás vlastně hrozně baví.

A TADY máte 9 provinilých potěšení, které si často dopřáváme.

Podobné články

Doporučujeme

Další články