fb pixel Buranizace české politiky: Místo řešení krize jsme svědky hloupých hádek a nadávek – G.cz
Vyhledávání

Buranizace české politiky: Místo řešení krize jsme svědky hloupých hádek a nadávek

+ DALŠÍ 4 FOTKY + DALŠÍCH 5 FOTEK

Rok 2020 je pro celou planetu velmi náročnou zatěžkávající zkouškou, která nás mnohdy nutí zamýšlet se nad našimi dosavadními činy. To by si měla uvědomit i česká politická scéna, která v posledních týdnech a měsících „září“ se svou štábní kulturou takovým způsobem, že by se podivilo i vedení asociace dlaždičů. Jsme přímými svědky buranizace české politiky.

Martin Miko
Martin Miko 28.5.2020, 12:25

Naši politici po karanténě zvlčeli

O české politice nemá nikdo z nás kdejaké valné mínění. Volíme si takové politiky, kteří jsou odrazem nás, a podle toho to tak také vypadá. Bývalí agenti STB nám nevadí a japonský xenofob také ne. S tím jsme se už dokázali za ty roky smířit, jenže rok 2020 a obzvláště doba koronavirová naši politickou kulturu posunula o level jinam. Už totiž nefungujeme v tom dlouholetém blahobytu, který zahrnoval nekonečný hospodářský růst a rozhazování peněz na všech frontách. Nyní jde do tuhého a to je možná jeden z důvodů, proč se naši politici chovají tak, jak se chovají.

Za poslední tři týdny jsme byli svědky hned několika zdravému rozumu a slušnosti vymykajících se situací od našich předních politiků. Pokaranténní květen, který byl ve znamení uvolňování hygienických opatření zřejmě udělal své. Vše odstartovala slovní potyčka na TV Barrandov mezi starostou Řeporyjí Pavlem Novotným (ODS) a poslancem Jaroslavem Foldynou (za SPD), kde jsme se dozvěděli od pana starosty, že proruský ex-socan je kolaborant, zrádce a hlavně koště. Na to Foldyna zareagoval výhružkou: „Ještě jednou mi to řekneš, ty bulíku, tak tady nechám zhasnout.“ Tímto způsobem se nesla v podstatě debata v celém pořadu Aréna Jaromíra Soukupa. Podle některých informací se má situace nakonec vyřešit v boxerském ringu, avšak oba politici požadují za společný zápas přes jeden milion korun českých. Btw. všimli jste si, že od té doby, co se Soukup musel kvůli dluhům vzdát majoritního podílu ve své televizi, tak se koncept pořadů změnil? Do jeho pořadu už se nezve třikrát týdně Okamura, ale prostor dostávají i lidé, kteří tam nikdy nechodili.

Zpátky k politické kultuře. „Příště se na vás vyserem“, prohlásila ministryně financí Alena Schillerová (ANO) v úterý při rozhovoru s Janem Hamáčkem (ČSSD), když jednali o bonusech pro živnostníky a malá s.r.o., které mají být částečně placeny z příjmů pro obce a kraje. Když se hláška ministryně financí začala medializovat, okamžitě se paní Schillerová šla Hamáčkovi omluvit, protože spolu prý mají velmi korektní vztahy. Hamáček prý vůbec nevěděl, že něco takového bylo někdy řečeno.

Zřejmě to způsobily nějaké černé skrvny na slunci, ale tento týden byl vůbec za poslední dobu na slovní potyčky mezi českými politiky nejvydatnější. Například poslankyně ODS Jana Černochová vzkázala ministru kultury Zaorálkovi, že se chová jako největší nácek, a to kvůli článku o Izraeli a Palestině. Zaorálek si prý za jeho obsahem stojí. Jde v něm totiž o kritiku Izraele za anexi židovských osad na Západním břehu Jordánu. Černochová si myslí, že poučovat našeho strategického partnera je nevhodné a naši poslanci na to vůbec nemají nárok. Zaorálek ji vyzval k omluvě a nakonec vše dobře dopadlo.

Česká média se tento týden zaobírala i další zajímavou kauzou, kde se ukázala ta naše politická kultura. Vulgarity se dostaly i na komunální úroveň. Konkértně máme na mysli konflikt mezi primátorem Hřibem (Piráti) a Alexandrou Udženijou (ODS), který prý nemá žádné přímé svědky, takže jsme se o něm dozvěděli pouze interpretovaně. Zdeněk Hřib prý napomenul Udženiju, když si potáhla z elektronické cigarety a řekl jí, že tady není na Balkáně. Narážel tím na její česko-srbský původ. Ta mu na to zareagovala, že je vidlák ze Slavičína a pak mu řekla, že je hovado. Hřib by si prý podle ní zasloužil dokonce dostat facku.

Doufejme, že to byl jen špatný měsíc pro českou politiku, protože v těchto dobách bychom měli všichni řešit mnohem důležitější témata než jsou vzájemné potyčky a hádky mezi politiky. Nebo nás chtějí neustále přesvědčovat o tom, že politika je prostě žumpa? Ne, to snad ne, to se nám nechce věřit...

Podobné články

Doporučujeme

Další články