Po nalezení jaderných ponorek zbyl čas na Titanic
Za objevením vraku Titaniku stál primárně oceánograf a geolog Robert Ballard, kterému se podařilo 1. září roku 1985 objevit první trosky vraku. Pomohlo mu k tomu americké námořnictvo, které zajistilo celou expedici po technické i finanční stránce. Původním plánem amerického námořnictva však nebylo nalézt vrak Titaniku, ale prozkoumat vraky dvou potopených amerických jaderných ponorek. Jednalo se o USS Tresher a USS Scorpion, které zmizely v 60. letech spolu s posádkami. Americkému námořnictvu byla přítomnost Ballarda ku prospěchu, jelikož disponoval letitými zkušenostmi z oblasti oceánografie. Námořnictvo navíc disponovalo v té době nejmodernější technikou, jako např. videotechnologií s vysokou rozlišovací schopností a možností mapování mořského dna, což hledání značně usnadnilo. Navíc disponovali lodí i s posádkou a vlečnou plošinou, na které byly umístěny videokamery a osvětlení. Ballard se navíc dohodl s námořnictvem, že v případě úspěšného nálezu jaderních ponorek budou moct pracovat ve zbylém čase ve hledání vraku lodi.
Vraky se posléze podařilo najít a prozkoumat a k hledání Titaniku bylo k dispozici 14 dní pátrání. Jednalo se však o přísně tajnou operaci. Ballard musel dokonce podepsat přísahu o mlčenlivosti celé operace. Co se týče hledání, některé oblasti byly prozkoumány při hledání ponorek, proto Ballard pokračoval v pátrání neprobádaných oblastí. Díky této taktice se mu podařilo 4 dny před koncem mise nalézt stopy po vraku lodi. To vše díky průzkumnému robotovi Argo. Po návratu domů prohlásil Ballard během tiskové konference, že objevil Titanic během testování nových technologií pro americké námořnictvo.
Cameronův film nebyl postaven na faktech
Objevením Titaniku Ballard vyvrátil mýtus o tom, že se lot potopila v neporušeném stavu. Podrobnějším zkoumáním se prokázalo, že za zkázou lodi stál střet s ledovcem, který v lodi způsobil v lodi 6 malých děr o celkové velikosti necelého metru čtverečního. Obrovská trhlina na pravoboku lodi dle prezentace filmu Titanic od režiséra Jamese Camerona byl tedy rovněž mýtus. Dalším objevem při zkoumání lodi bylo zjištěno, že na stavbu lodi byla použita křehká ocel s vysokým obsahem síry, která nezvládla obrovský tlak vody. Velkou roli zde odehrála i ledová voda, která přispěla k prasknutí oceli.
Francouzi jakožto vykradači hrobů
V roce 1987 byl vrak Titaniku znovu navštíven, tentokrát francouzskou výpravou, která z lodi přivezla několik set předmětů, které zůstaly na palubě. Jednání francouzské expedice se setkalo s nesouhlasem Američanů a Britů, jelikož příbuzní obětí katastrofy dodnes žijí. Na základě této události Kongres Spojených států amerických ve stejném roce schválil zákon zakazující obchodování a vystavování předmětů, které budou nalezeny v troskách Titaniku.
Na základě největší lodní katastrofy bylo natočeno několik filmů a dokumentárních snímků, které podrobně popsaly průběh celé události.
A zde je 6 zajímavostí o kultovním Cadillacu.