fb pixel Auto celebrit i symbol amerického snu: 6 zajímavostí o kultovním cadillacu – G.cz
Vyhledávání

Auto celebrit i symbol amerického snu: 6 zajímavostí o kultovním cadillacu

Zdroj: wallpaper.com

Výrobce luxusních automobilů značky Cadillac patří už od začátku 20. století mezi symboly americké prosperity, kterou si nemůže dovolit každý. Zakladatelem automobilky byl Henry Martin Leland, který dříve pracoval ve výrobě vysoce kvalitních součástek pro zbrojní průmysl a svou praxi uplatnil i při výrobě automobilů. Cílem Cadillacu bylo nejen vyrábět vozy nejvyšší třídy, ale i určovat trendy technologií. Letos je to již 121 let od založení této kultovní automobilky, a proto vám přinášíme 6 zajímavostí o autech, která ztělesňují Ameriku.

Martin Miko
Martin Miko Aktualizováno 8.11.2023, 15:00

1) Cadillac je jedním z nejstarších výrobců automobilů

Automobilka Cadillac patří mezi nejstarší automobilové značky na světě. Ve Spojených státech amerických figuruje na trhu déle jen Buick, který vznikl na samém začátku 20. století. Firmu založil 22. srpna 1902 konstruktér Henry Martin Leland ve městě Detroit. O rok později Leland zkonstruoval první automobil s cenou 850 dolarů, což byly na tehdejší poměry nemalé peníze. Své jméno vůz dostal po zakladateli kolébky automobilového průmyslu, hlavním městě státu Michigan Detroit, Sieur de Cadillac.

2) Oblíbený automobil celebrit

Cadillac od samého počátku chtěl vlastnit každý, kdo něco znamenal. Ať už to byl mafiánský boss Al Capone, král rock and rollu Elvis Presley, soulová legenda Marvin Gaye nebo herec a režisér Clint Eastwood. Pro gangstera Al Caponeho byl „Caddy“ vytvořen dokonce v neprůstřelném provedení. Existuje teorie, že prezident Franklin Delano Roosevelt jezdil cadillacem během druhé světové války ve stejné úpravě, jakou mělo vozidlo známého mafiána. Nejlegendárnějším vlastníkem ale zůstává Elvis Presley, kterého si bez jeho růžového cadillacu málokdo dokáže představit.

3) Automobilka byla vždy v popředí technologických inovací

Kromě prvního elektrického startéru stála společnost Cadillac i za vývojem prvních elektrických světlometrů. Co se týče elektrických startérů, měl zakladatel Cadillacu Leland špatné zkušenosti s ručním startováním automobilů za pomoci startovací kliky, jelikož nespolehlivé ruční startování klikou kromě bezpočtu zlámaných rukou, vykloubených zápěstí a vyražených zubů zapříčinilo i smrt Lelandova blízkého přítele. První elektrické světlomety představila automobilka v roce 1912, za což získala prestižní ocenění ve světě automobilů.

4) Zakladatel Cadillacu slavil úspěch i s další automobilkou

Městu Detroit se přezdívá město automobilů i díky Henrymu M. Lelandovi, který kromě Cadillacu založil i automobilku Lincoln. Ta vyráběla a prodávala luxusní automobily po vzoru Cadillacu. Leland ji založil pět let po Cadillacu, který již byl úspěšnou značkou, v roce 1917 spolu se svým synem Wilfriedem. Firmu se rozhodli pojmenovat po bývalém americkém prezidentovi Abrahamu Lincolnovi. Jak Cadillac, tak Lincoln vyrábí vozy dodnes.

5) Cadillac Eldorado Brougham disponoval sadou na pití whisky

V roce 1957 na trh přišla třetí generace Cadillacu Eldorado, která poskytovala nadstandardní vybavení oproti všem ostatním v té době dostupným automobilům na trhu. Luxusní Eldorado disponovalo například autosedadly s pamětí, automatickým uzamykáním a nízkoprofilovými pneumatikami na hliníkových kolech. Výbava vozidla rovněž zahrnovala sadu na make-up nebo magnetickou sadu na pití whisky. Cadillac v té době stál dvojnásobek toho, co běžná vozidla v USA a byl symbolem amerického životního stylu.

6) Firma funguje a prosperuje dodnes

Co se týče současné situace kolem Cadillacu, tak si firma nevede zle. Kromě toho, že vyrábí plug-in hybridní vozidlo, disponuje ve své nabídce dalšími vozidly pro náročnější zákazníky. Nejznámějším modelem, který firma nabízí, je luxusní SUV Escalade, jež je na trhu od roku 1999. Oblíbený je i díky kvalitnímu ozvučení od firmy Bose. Pořídíte jej za „pouhých“ 74 000 dolarů v základní verzi, což je přes 1,5 milionu korun. Tak jako staré modely, ze kterých jsou dnes cenné veterány, i Escalade nejčastěji vídáme v garážích celebrit a dalších bohatých a úspěšných lidí, kteří žijí svůj americký sen.

Podobné články

Doporučujeme

Další články