fb pixel Strážci tradic, pozor! Za českou vlajku vděčíme muslimskému státu – G.cz
Vyhledávání

Strážci tradic, pozor! Za českou vlajku vděčíme muslimskému státu

Zdroj: Profimedia

Islamofobové aby pozvedávali český prapor už jen v rukavicích. Předlohou pro nekřesťanský symbol české státnosti s jeho typickým modrým klínem byla totiž vlajka muslimského státu Hidžáz.

David Horák
David Horák 6.1.2016, 12:50

„Všichni pořádní nacionalisté a islamofobové by si napříště měli rozmyslet, zda je dost vlastenecké mávat českou vlajkou,“ upozorňuje filozof a pořadatel happeningů Václav Němec. Odkazuje na argumenty odborníka na heraldiku Romana Klimeše, který potvrzuje, že předlohou pro českou vlajku s jejím typickým modrým klínem byla vlajka muslimského státu Hidžáz. Autor návrhu československé vlajky Jaroslav Kursa se v roce 1919 nechal inspirovat právě vlajkou tohoto království, které vzniklo krátce po rozpadu Osmanské říše, a později bylo připojeno k Saúdské Arábii.

Na území Hidžázu leží Mekka, neposvátnější poutní místo všech muslimů. To jsou paradoxy, jak říká klasik. Podrobný výklad experta na heraldiku Romana Klimeše k původu české vlajky si můžete poslechnout zde.

Anketa

Pokud by se opakovala košická výstava Privátný nacionalismus, na níž předloni slovenský výtvarník Dalibor Bača umístil jako artefakt českou vlajku v podobě rohožky, očistili byste si řádně obuv?

Anketa se načítá...

A TADY si přečtěte, co nám připomíná obludná ruská pohádka Mrazík.

Podobné články

Doporučujeme

Další články