fb pixel Paroubek se vrací. Pozvedne expremiér ČSSD ze dna, nebo stranu definitivně pohřbí? – G.cz
Vyhledávání

Paroubek se vrací. Pozvedne expremiér ČSSD ze dna, nebo stranu definitivně pohřbí?

Jiří Paroubek se nejspíše domnívá, že je stále tou jedničkou, která vrátí ČSSD na vrchol.
Zdroj: Profimedia.cz

Turbulentní povolební dění zasáhlo i Českou stranu sociálně demokratickou. Do bojů o vedoucí pozice ve straně se možná zapojí i bývalý předseda ČSSD a expremiér Jiří Paroubek. Jeho opětovný vstup do ČSSD odsouhlasila pražská stranická buňka. Přispěje Paroubek k opětovnému návratu sociální demokracie na výsluní, nebo jí zatluče poslední hřebíček do rakve?

Jan Palička
Jan Palička 31.10.2017, 12:02

Slabé volební výsledky vyvolaly personální zemětřesení v čele hned několika stran. Židle se chvějí i pod nejvyššími funkcionáři České strany sociálně demokratické, která nezískala ani 7,5 % hlasů voličů a potýká se tak s dlouhodobě nejhorším výsledkem v historii samostatné České republiky. Do pomyslné hry o sociálně demokratické trůny se možná zapojí i neočekávaný hráč v podobě bývalého předsedy strany a expremiéra Jiřího Paroubka.

Paroubek poté, co navzdory výhře ve volbách v roce 2010 nesestavil vládu, rezignoval na křeslo předsedy ČSSD. Následně vystoupil z ČSSD a založil národně socialistickou stranu LEV 21. Paroubek se neúspěšně pokoušel zpět do ČSSD vstoupit už před letošními volbami, kdy podal přihlášku do stranické buňky v Cerhenicích na Kolínsku. S odvoláním na stanovy ČSSD ale nebyl za člena přijat, neboť nedostal souhlas od své původní pražské stranické buňky.

Pražská ČSSD nicméně v reakci na výsledek voleb své stanovisko k opětovnému vstupu Paroubka do řad sociálních demokratů přehodnotila a sama schválila jeho přihlášku. Zároveň se schválením vstupu Jiřího Paroubka do strany vyzvali pražští členové ČSSD současné vedení k rezignaci. Zda bude do vedení kandidovat Paroubek, zatím není jisté, nicméně bezprostředně po volbách se vyjádřil ve smyslu, že je ochoten straně nabídnout své zkušenosti s vedením. Postup současných stranických špiček Paroubek kritizoval již po loňských krajských a senátních volbách, kde poprvé ČSSD utrpěla výraznou porážku od hnutí ANO.

Paroubkovi se musí přiznat, že se mu povedlo v čele ČSSD překonat ve sněmovních volbách 30 %. Sám nejspíše věří, že je toho opětovně schopen, nicméně realita pro něj nejspíše nebude tak příznivá. Málokdo věří tomu, že je to právě Jiří Paroubek, muž s kontroverzní minulostí, která není prostá různých politických afér a skandálů, kdo by byl schopen vrátit ČSSD zašlou slávu. Co by možná byl schopen vrátit, je kmotrovská atmosféra z dob před deseti lety. A to rozhodně není to, co by strana zmítající se v krizi potřebovala.

A TADY si přečtěte, kam asi zmizela Zemanova pravá noha.

Podobné články

Doporučujeme

Další články