fb pixel
Vyhledávání

Merkelová po volbách otočila, s neomezeným přijímáním uprchlíků je v Německu konec

Mnoho kritiků Angely Merkelové nemůže německé kancléřce odpustit to, že v roce 2015 otevřela dveře Německa pro všechny uprchlíky, kterých od té doby do země dorazily téměř dva miliony. Toto své rozhodnutí Merkelová hájila ještě před volbami do německého spolkového sněmu. Po volbách ale v rámci koaličního vyjednávání změnila Merkelová názor. S neomezeným přijímáním uprchlíků je konec.

Jan Palička
Jan Palička 9.10.2017, 11:47

Angele Merkelové se v nedávných volbách do německého spolkového sněmu (Bundestagu) podařilo zvítězit počtvrté v řadě a opět tak jako kancléřka má možnost sestavovat vládu. V rámci vyjednávání vládní koalice se Svobodnými a Zelenými již došlo k prvnímu zvratu, který od jinak názorově konzistentní Merkelové asi nikdo moc nečekal. Nejednalo se ani tak o ústupek novým koaličním partnerům, ale o ústupek bavorským křesťanským demokratům CSU, s nimiž Merkelové strana CDU tradičně spolupracuje a kandiduje.

Asi nejsilnější kritika Merkelové směřuje k jejímu přístupu k uprchlické krizi. Byla to právě ona, kdo v roce 2015 prohlásil, že v Německu jsou všichni uprchlíci vítáni, čímž fakticky zcela otevřela brány neřízené migraci. Pozvání uprchlíků do Německa se nepochybně podílelo i na tom, že do Německa v rámci následujících dvou let dorazily téměř dva miliony uprchlíků namotivovaných tím, že sama vrcholná představitelka země jim ve sdělovacích prostředcích sdělila, že jsou v Německu vítáni.

Bezprostředně poté, co Merkelová projevila nebývalou vstřícnost k přijímání uprchlíků, ozval se předseda CSU a bavorský premiér Horst Seehofer, který s její politikou otevřené náruče nesouhlasil a požadoval zastropování počtu uprchlíků, které Německo za rok přijme. Mezi ním a Merkelovou se rozhořel spor, který v jednu chvíli vypadal, že tradiční spojenectví CDU a CSU se otřese v základech. Ač Merkelová ještě v srpnu před volbami do Bundestagu své rozhodnutí obhajovala a stála si za ním, po volbách otočila a rozhodla se Seehoferovým požadavkům vyhovět.

Jednání mezi Merkelovou a Seehoferem vyústilo v kompromis, že nová vláda bude sestavována s tím, že bude prosazovat, aby Německo ročně přijímalo maximálně 200 tisíc uprchlíků. Němečtí Svobodní by s tím nejspíše problém mít neměli, u prouprchlických Zelených by CDU a CSU mohly narazit, nicméně Zelení budou tím nejmenším koaličním partnerem, tudíž nejspíše ani s nimi nebude problém se domluvit. Merkelové názorová otočka nicméně pobouřila nejen její odpůrce, kteří ji označili za nehorázného pokrytce, tak její fanoušky, kteří nečekali, že v zásadní otázce takovýmto způsobem změní názor. Podle posledních průzkumů více než třetina Němců požaduje, aby Merkelová odstoupila.

A TADY si přečtěte o posledním předvolebním sporu mezi Zaorálkem a Babišem.

Podobné články

Doporučujeme

Další články