7 důkazů, že chce DC nakopat Marvelu zadek! – G.cz
Vyhledávání

7 důkazů, že chce DC nakopat Marvelu zadek!

Zdroj: marvel geek

Právě se schyluje nejen k bitvě dvou největších komiksových superhrdinů. Po krku si na stříbrném plátně začnou jít i dva největší producenti komiksů. Poprvé na plný plyn!

Václav Rybář
Václav Rybář 12.7.2015, 17:24

1. Ty máš vtípky, já zas temnotu

Marvel Comics a DC (alias Detective Comics) spolu válčí už odpradávna. Mohlo by se zdát, že má DC oproti Marvelu jen hrstku opravdu slavných postav, ale to je hlavně tím, že je tolik aktivně necpalo na stříbrné plátno, a tak jsou jen v srdcích komiksových fandů. Teď se ale situace obrací a DC s mírným zpožděním nastupuje do vlaku komiksových adaptací. Jistě, sólovky Supermana a Batmana tu byly vždycky, ale teď je v plánu mnohem víc a snad to konečně někdo chytne za správný konec, aby neskončilo u slepých uliček á la Green Lantern.

DC se vždycky od Marvelu trochu lišilo. I tam najdete hláškující hrdiny a pestrobarevné kostýmy, ale často se tu víc řeší morální dilemata, obyčejný život, a především, když postavy umřou, tak většinou nadobro - není tu žádná zázračná magie, která by je přivedla zpět (na druhou stranu často kostým změní majitele a štafetový kolík převezme další postava). Jistě víte, že Marvel má na příštích pět let oznámený tucet projektů.

DC se rozbíhá trochu pomaleji, ale vypadá to, že do toho konečně praští už příští rok, kdy přijde Batman vs. Superman a záporácká slezina jménem Suicide Squad. Co pak? Aquaman, sólovka Batmana nebo sólovka Wonder Woman. A možná i další. První vlaštovku toho, že se mají i ty nejlepší marvelovky čeho bát, vyslal do publika na právě probíhajícím Comic Conu v americkém San Diegu režisér Zack Snyder. Možná se vám jeho Muž z oceli líbil, možná jste nad ním ohrnovali nos. Každopádně představoval první důkaz toho, že do toho DC a potažmo Warner Bros. (stejný vlastnický vztah jako Disney a Marvel) konečně pořádně šlápnuli. Teď však Snyder (Třístovka, Watchmeni) řadí vyšší rychlostní stupeň.

2. Batman vs. Superman

O tomhle filmu už jsme jednou mluvili, takže si račte článek přečíst. Teď je však na světě mimořádně macatý trailer, ve kterém konečně vidíme další díly skládačky. Naštvaného Batmana, zdeptaného Supermana, ale dokonce i investigativního Clarka Kenta, v zákulisí pikle kujícího Lexe Luthora a dokonce i slavnou amazonku Wonder Woman v akci. Je tu všechno, je to hlasité, depresivní a vypadá to trochu jako Watchmen - s přehledem nejlepší Snyderův film. Nejvíc nás ale zaujala ona klička, kterou režisér a scenáristé udělali - události téhle epické konfrontace přímo vycházejí z Muže z oceli a závěrečné destrukce, která se stala velkým diskuzním tématem nejen na filmových serverech. Supermanův souboj s generálem Zodem zničil půl města a jistě zahubil tisíce civilistů, navzdory Supermanově snaze je zachránit. A z toho se samozřejmě bude muset mocný mimozemšťan zodpovídat. Nejen před soudem americkým, ale i soudem, kterému předsedá Bruce Wayne, jehož zaměstnanci ztratili v sutinách své blízké.

Je to moc hezký oslí můstek z první úspěšné DC adaptace po mnoha letech. Snad si Snyder poradí s náročnou předlohou a spoustou postav, které by se měly v příštích letech objevovat v hlavních či vedlejších rolích v dalších a dalších filmech. Rozjeté je to zatím moc pěkně. Pokud někdo z vás prorokoval komiksům rychlý konec, měl by si radši jít udělat kafe. Tohle totiž bude hodně dlouhá jízda.

3. Suicide Squad a návrat Jokera

Warneři ovšem mají své karty rozdané na víc stran, a tak sesbírali pár herců a mistra drsných filmů - Davida Ayera, aby natočili dost netradiční komiksárnu. Tam, kde Marvel postupně sbírá kladné hrdiny, tam si Warneři jedním tahem vyrobí hned celou partu záporáků. Z osazenstva vězení Arkham vyloženě vyčnívají dvě persóny - Joker a jeho věrná fanynka Harley Quinn, ale v Suicide Squad najdeme i další týpky, které možná neznáte z komiksů, ale mají povědomé obličeje. Třeba Will Smith nebo Cara Delevingne. Od Warnerů je to velká sázka na nejistotu, ale první záběry z filmu vypadají velmi zajímavě a skoro až drasticky. Rozhodně jde o jinou, podstatně černější kávu než je ta od Marvelu. A navíc tyhle uprchlé, naprosto šílené sympaťáky bude muset pak někdo pochytat. Tušíte správně, Batman bude mít v příštích letech hodně práce. Jared Leto jako Joker pravděpodobně netrumfne Heatha Ledgera z Nolanovy trilogie, ale pravděpodobně se o to ani nesnaží, což je jednoznačně dobrá zpráva.

4. Batman v dobrých rukou?

Batmana hraje Ben Affleck. To už jste asi slyšeli a někteří si snad i povzdechli, když si vzpomněli na Afflecka jako Daredevila, nebo si prostě myslí, že je lepší režisér než herec. To je dost možná pravda, ale Ben dospěl, zmoudřel a i před kamerou mu to jde o dost líp. V nové ukázce jako Batman i Bruce Wayne prostě "sedí". Navíc se teď ukázalo, že kromě Suicide Squad chystá i nového Batmana, kterého bude hrát, psát i režírovat. A to se nám po jeho práci za kamerou pozdává velmi. Nevíme, jak moc si poradí s akčními sekvencemi, ale určitě odvede lepší práci než svého času Joel Silver. Srovnání s Nolanem by mohlo být kruté, ale tohle je nový Batman a nová komiksová kapitola. A my se na ní docela těšíme.

5. Další ve frontě

Warner Bros. to samozřejmě chtějí rozjet ve velkém, a tak nějak si nepřipouštějí, že by filmy nemusely mít úspěch. U Batmana i Supermana se plánuje hned několik dílů a v budoucnosti hlavně DC obdoba Avengers jménem Justice League of America. Vrátit by se na plátno mohl i Green Lantern, tentokrát snad v zajímavějším provedení, ale ještě před ním se objeví Aquaman s Jasonem Momoou v hlavní roli (objeví se už v Batman vs. Superman) a spekuluje se i o celovečerním snímku s nejrychlejším mužem planety - Flashem. Warneři si zkrátka ukrojili pořádně velké sousto.

6. Vzestup filmových vesmírů

Filmové vesmíry po vzoru toho marvelovského, kde vše souvisí se vším a hrdinové sólových filmů se vzájemně "navštěvují" na stříbrném plátně i mimo něj, je samozřejmě pro filmová studia velkým lákadlem. Vidí totiž, že se filmy navzájem podpírají a fanoušci na ně chodí ve velkém. I proto teď Warneři zkoušejí do rozjetého vlaku naskočit se vší vervou, následováni např. 20th Century Fox (X-Meni a od nich se odvíjející sólovky jako Wolverine nebo Gambit, nová Fantastická čtyřka apod.). Komiksový žánr se láme do nové éry a adaptací ještě přibude. Otázkou je, kde se vlastně nachází pomyslný strop.

7. Když se dva perou, divák vyhrává

Marvel proti DC bojuje na komiksovém poli už několik dekád a profituje z toho vždycky čtenář, ať už jde o cenovou politiku, nové superhrdiny, které jsou reakcí na úspěšné ikony konkurence, nebo snahu trumfovat se v epičnosti jednotlivých událostí sezóny. A teď se souboj v plné parádě přesouvá na stříbrná plátna. Marvel má náskok, ale DC teď rozdalo karty dost nekompromisně a mohlo by profitovat z trochu jiné nátury svých komiksů. Méně vtípků, více dramatu. Pro celý žánr by to mohlo znamenat dost podstatné oživení, které zajistí, že nás ta komiksová vlna neunudí k smrti. A to jsou docela dobré zprávy.

Podobné články

Doporučujeme

Další články