15 věcí, kterými nás ‚sere‘ pražské letiště

Obrázek uživatele Tomas Marny
08.09.2014, 15:53

Ano, myslíme to letiště, které je pojmenováno po Václavu Havlovi. Jakkoli to byl jistě šlechetný krok, chudák Václav se teď asi musí obracet v hrobě.

   

1. Neustálá snaha stavět druhou ranvej

paralelni_draha wordpress.com

"A komu tím prospěješ? Druhé straně?" nabízí se replika z filmu Pelíšky. Nikomu! Pouze se zase někdo na dost dlouhou dobu zadluží. Kecy okolo přetíženosti nebereme, frekvence vzlétajících a přistávajících letadel je jenom zlomková oproti tomu, co znamená opravdové vytížení. Zkuste se někdy podívat třeba na Heathrow nebo Frankfurt… Je to zkrátka nesmysl.

   

2. Rusové

Ne, nechceme se vozit po aktuálním trendu hanit vše ruské, ale Rusové se prostě neumějí chovat. Naštěstí se s nimi setkáte většinou pouze v Terminálu 1, kde v teplácích a nezbytné bundě s nápisem Russia oxidují a čekají na svůj odlet. Pokud se někteří maskují normálním oblečením, bezpečně je poznáte třeba ve frontě ve Starbucks podle toho, že zásadně nezdraví, zásadně neděkují a objednávají si kolu…

   

3. Ryanair

obrázek 1 Foto autor

Prý se tahle aerolinka mění k lepšímu. Tedy, alespoň to navenek velkohubě o sobě tvrdí. Další kec! Nechají si zaplatit všechno, včetně svého vlastního typizovaného rozměru pro kabinová zavazadla, který je mnohem menší než u normálních leteckých společností. Máte certifikované kabinové zavazadlo? Máte peška, protože u Ryanairu neprojde – kupte si jejich vlastní, ještě menší. Proč tyhle šmejdy u nás musíme trpět?

   

4. Bezpečnostní kontrola

Už se vám stalo, aby z těch asi 16 rentgenů fungovala najednou alespoň polovina? Tak to jste měli vyfotit, protože se asi stal zázrak. Typický obrázek je totiž nekonečný lidský had, tři fungující rámy a u toho čtvrtého pro „Fast track” cestující obsluha jen zívá nudou.

   

5. Fronty koupáků odnikud nikam

obrázek 2 Foto autor

Vážení, vy tam na letišti, nemůžete jednu z těch slípek, nudících se u samoodbavovacích kiosků, poslat usměrňovat ty šílené fronty nadržených koupáků, než někomu vypíchnou svým parazonkem oko? Všude v kulturním světě buď lidé stojí fronty kulturně nebo je alespoň někdo usměrňuje a rovná. Na Ruzyni si poraďte sami.

   

6. ‚Mezinárodní‘ cedule

obrázek 3 Foto autor

Určitě za to může nějaký rozsáhlý sociologický průzkum nebo statistika přepravených cestujících, ale opravdu musíme všichni koukat na cedule s velkým slovem EXIT a pak malým „Východ“ a dalšími dvěma řádky psanými nějakým rozsypaným čajem? To Rusové neumí anglicky? A z Korejců se jako teď zblázníme?

   

7. Buzerace s pasy

Letíte pouze v rámci Schengenu? Myslíte si, že vám bude stačit cestou k letadlu ukázat jen palubní lístek? Chyba lávky, jste v Česku, a proto musíme mít něco extra. Ruzyně je asi jediné letiště v Evropě, kde nahradili po vstupu republiky do Schengenského prostoru budky s celníky nějakými pohůnky na barových židličkách, kteří po vás chtějí jak boarding pass, tak i občanku nebo pas. Frankfurt? Mnichov? Milán? Nikde nic takového nechtějí, proč také, že? Prostě buzerace. Přitom by stačil turniket se čtečkou na čárové kódy a bylo by vystaráno. Tihle vysedávači by alespoň mohli rovnat už zmíněné fronty.

   

8. Žluté taxíky

obrázek 1-1 Foto autor

Zhmotněné zlo! Poté, co vypršel dosavadní vytendrovaný kontrakt, došlo údajně k jeho prodloužení se žlutými ďábly bez dalšího výběrového řízení. Nechcete s těmito věčně nasranými zloději jet? Máte peška, objednejte si své vlastní taxi a pak se s ním nahánějte po areálu. Pokud opravdu potřebujete jet z letiště taxíkem, doporučujeme zásadní fintu. Vše si do něj nechte naložit, hezky se uvelebte a teprve pak oznamte „Na Dejvickou, prosím“. A dál jeďte metrem. To nasrané ticho je k nezaplacení.

   

9. Victoria’s Secret

obrázek 2-1 Foto autor

Tenhle parodický a předražený krámek je výsměchem všem ženám, které touží po tom si z „Viktorky“ odnést patřičně tunící podprsenku. Nemají. Na prodej je jen pár bombarďáků a nesmyslně barevné a drahé kabelky.

   

10. Předražené restaurace

obrázek 3-1 Foto autor

Ano, ceny určuje trh, a kde je poptávka, je i nabídka, ale opravdu, OPRAVDU přijde někomu normální dát si půllitr piva za 149 korun? Nechutnost.

   

11. Jednotvárné restaurace

Když už mluvíme o šílených cenách, musíme zmínit i šílený sortiment restauračních zařízení. Všude (až na jedinou výběrem trochu rozmanitější restauraci) vám udělají tak maximálně standardizované panini nebo si můžete koupit preclík. Kde jsou asijská bistra, sushi, salátovny a podobná zařízení jako jinde ve světě?

   

12. Autobusová doprava

Letiste_Ruzyne-odjezdy_bus commons.wikipedia.org

Představte si, že jste cizinec. Vystoupíte z celního prostoru, vylezete před terminál a tam kromě taxikářských naháněčů nikde nic. K autobusům musíte přejít, a ani tak nemáte vyhráno. Pokud najdete lístkomat, musíte mít drobáky (a kdo přicestuje s mincemi?), a pak už se ‚jen‘ zorientovat v tom, který autobus s číslem 119 tu končí a jen zastavuje, a který tu začíná a doveze vás na Dejvickou. Šílenost! Šup sem s metrem!

   

13. Nízké stropy

Všimli jste si, jak jsou chodby k nástupním rukávům nízké? Pro klaustrofobiky velmi nepříjemný zážitek, přitom by stačilo metr dva na výšku navíc... Proč se tak dobře cítíte na letišti ve Vídni, Barceloně, Mnichově? Protože je tam krásný velký prostor.

   

14. Vyhlídková plošina

terasa lkpr.info

Ano, vyhlídkové plošiny jsou na Ruzyni dvě. Ale na obě se po odbavení už nedostanete. A i kdyby, tak z nich stejně prakticky nic neuvidíte. Ranvej s přistávajícími a vzlétajícími letadly stíní střecha terminálu a před vámi na ploše se plácá v agónii pár letadel ČSA (stejně jako celá firma).

   

15. Jméno

Co bylo špatného na názvu Letiště Praha-Ruzyně? Co je špatného na letištích jako Schwechat (Vídeň) nebo Schiphol (Amster(o)dam) a mnoha dalších? Nestojí za přejmenováním ruzyňského letiště něčí historický mindrák? Bude ještě za dvacet let někoho zajímat, kdo byl Václav Havel? A co měl vůbec společného s tímhle letištěm, snad kromě toho, že za zdmi své cely kdysi tušil jeho blízkost? Spousta otázek, málo uspokojivých odpovědí, které by dokázaly tohle přejmenování nějak přesvědčivě zdůvodnit.

  A pokud často létáte, rozhodně klikněte SEM pro užitečné vychytávky.

Komentáře

Doporučeno pro vás