16 vychytávek při cestování letadlem – G.cz
Vyhledávání

16 vychytávek při cestování letadlem

Létání už ani náhodou není svátkem, jako bylo dříve. Jednou za čas si někam zaletíme prakticky všichni. A proč si to pořádně neužít? Řiďte se našimi, tipy až poletíte na dovolenou.

Tomáš Marný
Tomáš Marný 16.7.2014, 17:00

1. Přemýšlejte, kam si sednout

Qantas-A380-Seat-map-released-biztravelguru.com biztravelguru.com Statistiky, o jejichž účelnosti si můžeme myslet ledacos, nám neustále opakují, že nejbezpečnější místa v letadle v případě havárie jsou ta úplně vzadu. No jo, ale ono se většinou vůbec nic nestane a vzadu v letadle jsou věčně ‚okupované‘ toalety. Pragmatismus velí – jelikož nespadneme, není důvod sedět úplně vzadu, nechat se šmírovat od lidí čekajících na záchod a posléze inhalovat odér jejich výměšků, když špatně dovřou dveře. Pokud i tak trváte na "bezpečném" místě v zadní části letounu, zkuste to tak 3-5 řad před koncem, až tam už by toaletní fronta nemusela dosahovat.

2. Odbavte se bez front

screen568x568-apple.com apple.com Proboha, vy ještě stojíte u přepážky na odbavení? Nejenže třeba na Ruzyni vás k ní akční pohůnci ani nepustí a musíte se odbavit u samoobslužného kiosku, ale navíc je to celé úplně zbytečné! Pokud nejedete s koupáky a vlastním parazonkem někam do Hurghady, kdy se prostě odbavit na letišti musíte, využijte internet nebo mobilní aplikaci vašich aerolinek! Vždyť je to tak jednoduché a šetří vám to nervy i čas.

3. Co nouzový východ?

emergency-exit-row-1000awesomethings.com 1000awesomethings.com Místa v letadle u nouzových východů mají vždy více prostoru pro nohy. A asi dobře víte, že pokud máte přes 180 cm, je vám každé letadlo malé. Snažte se proto vždy nechat usadit do těchto pár řad, kam se bez problémů vejdete s jistotou, že vám krev v nohách bude proudit i v cílové destinaci a vaše kolena nebudou rýt důlky do zad cestujícího před vámi. Má to ale jeden háček – tato místa si nezabookujete předem, pouze na letišti na přepážce. Tak si vyberte...

4. První řada za plentou

14537109513_4d161a1d6e_c-sqtalk.com sqtalk.com Není nic horšího, než když před vámi po startu letušky zatáhnou plentu, abyste nekoukali do byznysu. Je to, jako kdyby vás někdo posadil před krabatou zeď. Tato místa rozhodně nedoporučujeme.

5. Je libo pozorovat vrtule?

P1280533a-flight-report.com flight-report.com Na tuto specialitu narazíte u aerolinek provozujících také vrtulová letadla (takže třeba u Emirates budete v klidu), a to je u nás hlavně ČSA. Pokud letíte jen někam za roh (Hamburk, Varšava, Frankfurt, Ostrava, Bratislava, Košice atd.) počítejte s tím, že poletíte tím nejpomalejším, nejhlučnějším a nejméně komfortním letadlem – ATR. A tady si sednete do řady 3-4 v domnění, jak jste skoro v byznysu, a pak se nestačíte divit. Nejenže byznys je v těchto letadlech vzadu, protože se zadem také nastupuje, ale metr vedle vás se bude celou dobu za oknem točit nemalá vrtule. Nic přílemného ani pro psychiku, ani pro uši...

6. Zaslepená okna

Virgin-Australia-737-Seat-Row10-airreview.com airreview.com Ano, i toto se může stát. Třeba letíte z Prahy do Vídně. Fokkerem 100 a v poslední řadě chybí okénko. Bodejť by ne, když by stejně hned vedle něj byl vidět jen motor. Podobná situace je i v některých Airbusech ČSA (kde ale za oknem motor není, tak nechápeme důvod) a sedadlo bez výhledu vás může potkat u malých Boeingů, třeba u Lufthansy.

7. Cestujete přes noc?

art-Plane-Toilet-620x349-smh.com.au smh.com.au Jasně, určitě vás baví koukat se z okénka a pozorovat tu nebeskou krásu, ale v noci není nic vidět, navíc vám všude letušky zatáhnou roletky, aby byla v letadle tma. Takže zábava je pryč a nedejbože, aby se vám během letu začalo ‚chtít‘. Buďte neustále ty dva své nebohé sousedy, abyste se dostali do uličky, že? Nic proto nezkazíte, když si booknete sedadla u uličky. Sice vás svým korzováním budou opruzovat ostatní, ale aspoň se můžete zvednout a jen tak se procházet.

8. Nebojte se letušek

0airplanbut01-core77.com core77.com Letušky jsou s vámi letadle, aby se o vás staraly. Neznamená to, že je musíte opruzovat za každou cenu a s každou blbostí, ale pokud vám dojdou papírové kapesníky, potřebujete poradit s přestupem, máte žízeň atd., nebojte se stisknout ono tlačítko s postavičkou nad vámi. Je tam právě od toho, aby si letušky všimly, že někdo potřebuje jejich služby...

9. Deky a poštáře

IMG_5791-airlinereporter.com airlinereporter.com Je vám v noci zima? Bolí vás za krkem? Zkuste to vylepšit dekou a polštářem. Řekněte si o ně letuškám, rády vám obojí poskytnou (pokud tedy necestujete lowcostem).

10. Kulturně předbíhejte

Security-at-Prague-Airport-(PRG)-routehappy.com routehappy.com Taky vás v Praze vytáčí ta fronta na bezpečnostní kontrolu, kde na 150 lidí fungují dva detekční rámy z osmi? Nenápadně podlezte zábradlí oddělující ty obyčejné cestující od těch prioritních v tzv. zóně Fast Track, a je po frontě! V zahraničí tento fígl naštěstí používat nemusíte, protože tam je většinou kapacita zařízení bezpečnostní prohlídky dostatečná.

11. Nehrňte se do autobusu

ryanair-stairs-ihateryanair.org ihateryanair.org Cestujete-li nízkorozpočtovými aerolinkami, pravděpodobně pojedete k letadlu autobusem. To samé vás čeká třeba i v případě cesty s vrtuláky ČSA. Ke všem letadlům stojícím na ploše se jezdí autobusem, do kterého se vždy všichni hrnou, div se neušlapou. Přitom když přijedete k letadlu a otevřou se dveře, jako první vystupuje ten, který do onoho autobusu nastoupí jako poslední. Takže v klidu a v pohodě, jen je nechte...!

12. Nabijte si telefony

Tohle je velká novinka – pokud letíte do USA a při bezpečnostní kontrole budete mít vybitý telefon, budete ho muset na letišti nechat, nebo nikam neletíte. Tuhle maškarádu má na svědomí nové pravidlo amerických bezpečnostních složek, které má pomoci v boji proti terorismu. Takže nabít!

13. Kašlete na kufry

Letíte-li někam s několika přestupy a máte strach, že se vám ztratí kufry, tak si prostě žádné neberte. Vezměte si jen příruční zavazadlo, které máte stále u sebe, a na cestu zpět a na nakoupené věci si kupte kufr na někde tržnici v cílové destinaci. Kdyby náhodou nedorazil, zas tak moc se nestane, že?

14. Fígl na příruční zavazadlo

cabin-luggage-ukzambians.co.uk ukzambians.co.uk Máme tu i jeden fígl, co v letadle udělat s příručním zavazadlem. Když nastoupíte, hoďte si ho do přihrádky hned v přední části (samozřejmě si z něj v terminálu předtím vyndejte vše potřebné) a pokračujte na své místo. Tam už se jen usaďte a je to. Až přistanete, jen se zvednete a jdete ven. Před východem bafnete kufr a je to.

15. Co s letadlovou frontou?

Přistanete, dojedete na stojánku a už slyšíte cvakat přezky pásů, jak se ti nejčilejší (a nejhloupější) honem rychle odpoutávají, i když motory stále běží a kontrolka připoutání svítí. Jakmile zhasne, začne šílený úprk do uličky a tím vznikne instantní fronta. Kam všichni tak spěchají, že se musí tak tlačit? Lepší je v klidu sedět a počkat, než chrti zmizí, v klidu posbírat své věci, prohodit pár vlídných slov s letuškami, kouknout pilotům do kokpitu, a pak se rozloučit a opustit letadlo s grácií zkušeného aviátora.

16. Netleskejte

gty_mars_curiosity_mitc_3_dm_120806_wg-connoralfort.com connoralfort.com A jedna edukativní vychytávka na závěr. Až přistanete, tak netleskejte, je to trapný koupácký zvyk. Pilotova práce je dostat vás z místa A do místa B, stejně jako autobusáka, který vás vezl na letiště. Jemu jste snad tleskali?

TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články