A taky chodí po světě s foťákem a dokumentuje kosočtverce.
Jaké významy symbol kosočtverce nese?
Světová historie kosočtverce je docela složitá a každý si ji může dohledat na internetu. Původě to prý bylo keltské označení pramene. Já se ale kosočtvercem zabývám jen jako ryze česko–slovenským fenoménem. V sousedních zemích, třeba v Polsku, Maďarsku nebo Německu, mu sice rozumí, ale nekreslí ho tak jako my. A dál v Evropě už vůbec netuší, co ten symbol znamená. Třeba stydliví Japonci dávají kosočtverec s čárkou uprostřed na vypínače kopírek. Kdyby pro ně měl podobný význam jako pro nás, asi by ho neumísťovali na zařízení, které musíte zapnout, když chcete něco rozmnožovat...
Takže kosočtverec je "píča" jen pro Čechy a Slováky?
Ano, a navíc teprve od novověku. Existují sice pravěké symboly pro ženské pohlaví, ale ty vypadají, jako když se na něj podíváte zepředu – trojúhelníkovitě. Kosočtverec s paprsky je fenoménem střední Evropy, přesněji řečeno spíš české kotliny. Ženské pohlaví kreslí podobně už jen v Litvě.
Na západ od našich hranic kosočtverec nemají?
Ne. Podle mně to ale souvisí i se způsobem nadávání, který se v různých evropských zemích liší. "Do piči" se na západě nepoužívá. Musíme ale rozlišovat slovo "píča" a logo. Když ve Francii nebo v Anglii nakreslíte kosočtverec, místní lidé nebudou vědět, o co jde. Vím to – vysílal jsem do světa informátory, kteří to tam dávali jako hádanku, třeba když jeli na stáž.
Čím si vysvětlujete, že zrovna Česko?
Nevím, nehledám vysvětlení. Prostě jen ten fenomén sleduju a dokumentuju. Češi toho kromě kosočtverce světu mnoho nedali. Snad slovo robot, polarografii a kontaktní čočky... A právě proto bychom se měli ke kosočtverci hrdě přihlásit jako k našemu národnímu dědictví.
Kdy se u nás kosočtverec objevil poprvé?
Až někdy v 19. století za průmyslové revoluce. Dřív by si ho lidé asi malovat nedovolili.
Na jakém nejzajímavějším místě jste kosočtverec našel? Co třeba v kostele? Nedávno zesnulý velký český básník Ivan Martin Jirous přece v jedné své básni ne nadarmo říká: "Boží oko se kundě podobá..."
V kostele ne, ale kamarád je lobbista v Bruselu a schválně jim je tam maluje na parlamentních záchodech. To je ale spíš taková pomsta Evropské unii.
V Bruselu ale ten symbol nenese stejný význam jako v Praze, takže autor kýženého výsledku stejně nedosáhne.
To sice ne, ale sobě udělá radost. Znám Čecha, žijícího v Americe, kde si každý může nechat vyrobit své vlastní poštovní známky. Pořídil si známky s kosočtvercem, jejichž významu rozumí jen on sám. Nikoho nepohoršuje, ale když posílá dopis, baví se tím.
Podle sexuologa Ondřeje Trojana se v Česku zhruba v roce 1993 objevily první vyholené klíny, a dnes už se vyholují skoro všechny mladé dívky. Až tedy dojde ke generační výměně, budou čeští muži kreslit kosočtverce bez paprsků?
Mám jinou zklušenost než doktor Trojan. Osobně dávám přednost vládě přírody před tlakem módy. Pro mě je důležité, komu kosočtverec patří, design je až na druhém místě. I tak mají sociální fenomény velkou setrvačnost.Sociální fenomény mají velkou setrvačnost. V pražských Holešovicích je třeba hospoda U kovárny, i když tam už nejmíň sto let žádná kovárna není. Podle mně proto i kosočtverec zůstane s paprsky, i když už nikdo dávno nebude mít tušení, že by žena měla mít ochlupení. Což se doufám nestane.
Jaký typ mužů kosočtverce kreslí?
Začíná to v pubertě, kdy člověk maluje podle fantazie něco, co sice ještě nezná, ale po čem touží. Prostě si jen představuje, jak by to asi mohlo vypadat. Ale to je jen spekulace. Autory kosočtverců, které fotím, osobně neznám. Nemůžu tedy říct, jestli je někdo maluje třeba ještě v osmdesáti.
Důchodci je možná kreslí proto, že předlohu dlouho neviděli... Jaké příběhy v sobě kosočtverce nesou?
Často se vyskytují na kůře buků. Co se asi kdysi odehrálo v parku nebo v lese, kde ty stromy rostou? Vyfotil jsem třeba kosočtverec, ve kterém jsou vyryty iniciály A.H. Proč je autor místo do obvyklého srdíčka vyryl do kosočtverce? Na co přitom myslel? Ryl to s láskou, nebo s nenávistí? A byla A.H. u toho? Jiný kosočtverec je zase záhy po namalování přeškrtaný – kdo a proč to udělal? Podobných příběhů a možností interpretace je celá řada a mně baví domýšlet je. Na pražském Petříně jsem objevil fenomenální kosočtverec s dírkou, který je vytesaný do pískovce a zarostlý mechem. Podle mého odhadu je tam už nejméně sto nebo dvě stě let. Kdo ho vytesal a proč? Třeba ho měl jako "kapličku", kam se chodil modlit, když se pohádal s manželkou... Zajímavé jsou i kontexty, v jakých se kosočtverce objevují. Se srdíčkem, s hákovým křížem, s nějakým nápisem...
Kosočtverce vyryté do kůry se v čase proměňují, jak strom roste, ne?
Ano, a to je právě krásné. Díky svým informátorům jsem objevil na Mělnicku hájek nedaleko místa, kde byla kdysi vojenská posádka. Kosočtverců je tam celá řada, některé už tak od roku 1950. Takže mám vyfocené i jejich konce – kůra se nakonec vyboulí a obraz z ní "vypadne". Nebo jsme našel kosočtverec, který podle vyrytého data pochází z roku 1977. Tehdy jsem se mimochodem seznámil se svou ženou... Jezdím k němu každý rok a fotím, jak se mění a roste. Původně byl pedofilní, dnes už začíná být pomalu gerontofilní.
Když o nich mluvíte, používáte slovo "píča" nebo "kosočtverec"?
Prvnímu výrazu se vyhýbám – nechci, aby v sobě moje fotky měly prvoplánovou vulgaritu. Objekt mého zájmu je sám o sobě trochu vulgární, takže se na něj snažím dívat jinak. Kromě vizuality v něm hledám i něhu, významové přesahy... Právě proto se taky výstava mých fotek nejmenovala Píči ani Kosočtverce, ale Sluníčka jako čtvereček. Tak totiž kosočtverec nazvala pětiletá dcera jedné mé kamarádky, když ho spatřila namalovaný na tramvajové zastávce. Je ale fakt, že jsem pro pohoštění na vernisáži výstavy vyrobil devítikilový kosočtverec z paštiky. Kromě focení se totiž zabývám i food–artem.
V jakém prostředí se kosočtverce vyskytují nejčastěji? Co třeba veřejné záchodky?
Odtamtud právě dost mizí. Záchodky se proměnily tím, jak skončila povinná vojenská služba. Vojáci na nich už neryjou nápisy typu "Za 324", ani své nesplněné touhy. Pokud ty touhy dneska někdo má, prostě se podívá na internet.
Kdy jste vyfotil svůj první kosočtverec?
V červnu 1992 na předvolebním billboardu s Václavem Klausem. Podívám se na něj a vtom mi to dojde: "Ježíšmarjá, zase jsem na něco přišel pozdě... Ten symbol je celé moje dětství, a teď zanikne. Přijde kapitalismus, všechno se opraví a klasické kosočtverce začnou mizet." Hned jsem s foťákem obešel Vinohrady, vydal jsem se na Žižkov a do dalších dělnických čtvrtí, ale žádné kosočtverce jsem nenašel. Začal jsem je potkávat až postupně. Dnes už mám síť informátorů, kteří mi volají, že je někde viděli. Po přednášce na Masarykově univerzitě mi jedna studentka napsala mail „Nevěřila jsem, když jste říkal, že ubývají, ale po Vaší přednášce jsem je začala v okolí bezděčně hledat, a opravdu nikde nic. Až dnes, na výletě v okolí Brna rovnou dvě! Posílám v příloze."
Takže jste se mýlil? Kosočtverce nemizí?
Proměňují se. Ty klasické na zdech přežívají spíš už jen na venkově. Ve městech stále častěji nacházím různé postmoderní varianty. Stříkané grafiti stylem, vystříhané z plastové fólie coby street art... Je to prostě pestřejší než dřív.
Kolik jste jich vyfotil celkem?
Nepočítám to, ale za dvacet let jich bude určitě přes sto.
A kolik jste jich namaloval vy sám?
Kdysi jsem jich pár nakreslil. Možná ten první, bylo mi tak deset let, jsem nakreslil fixem pod stolem na spodní část zásuvky psacího stolu. Zásuvky byly dvě. Na jedné byla hlava psa Punti jako od malíře Nesvadby a na druhé byla ona. Samozřejmě ve sluníčkové verzi.
A TADY máte 26 věcí, které vypadají jako vagina.