fb pixel Budoucnost kouření? Tabákové koncerny budou cílit na IQOS a marihuanu – G.cz
Vyhledávání

Budoucnost kouření? Tabákové koncerny budou cílit na IQOS a marihuanu

+ DALŠÍ 3 FOTKY + DALŠÍ 4 FOTKY

Vize tabákových koncernů se neustále musí přizpůsobovat nejen české legislativě, ale i odolávat nátlakům odpůrců kouření. Ti soustavně pořádají hon na kuřáky a snaží se jim jejich oblíbený zlozvyk znechutit. I proto se na trhu v posledních letech objevily inovativní elektronické cigarety, a později i IQOS, který funguje na principu zahřívání tabákové směsi. Právě IQOS společně s marihuanou, která by se postupně měla po vzoru USA a Kanady dostávat i do Evropy, patří mezi trendy ve světě kouření.

Martin Miko
Martin Miko 15.1.2019, 16:13

Budoucnost kouření je prozatím v mlze

Po zavedení takzvaného protikuřáckého zákona, který je platný od poloviny roku 2017, se svět kuřáků v Česku rapidně změnil. Kromě toho, že jste si od té doby v hospodě už nezakouřili a přestalo vám páchnout oblečení od kouře, změnil se i přístup ke kuřákům. Vyznavači klasických cigaret už kouří pouze venku a ti, kterým se nechtělo chodit ven, přešli na elektronické cigarety nebo později na IQOS. Milovníci kuřáckých novinek jsou však odkázáni na dobrou vůli majitele restaurace, jestli jim tento způsob kouření povolí. Existují však i podniky, kde vám kouřit elektronickou cigaretu zakáží, ale IQOS jim například nevadí.

Zásadní otázkou je, co bude dál. Podle aktuálních trendů se tabákové koncerny a výrobci již nesnaží zaujmout kuřáky klasických cigaret, naproti tomu je zajímá vývoj v trendu kouření IQOS. To je všeobecně prezentováno jako zdravější, jelikož se při tomto stylu kouření tabák pouze zahřívá na teplotu 350 stupňů celsia, tj. nedýcháte při něm všechny škodlivé látky. Na druhou stranu vzhledem k tomu, že se jedná o novinku na trhu, neexistují žádné lékařské studie, které by negativní vlivy z dlouhodobého užívání IQOS vyvrátily.

Nicméně pro zákazníka se jedná o lákavé zboží, které svým designem připomíná produkty od Apple. Podle údajů z prosince 2018 si zařízení IQOS pořídilo přes 130 tisíc kuřáků z celkového počtu 2 milionů českých kuřáků. Vzhledem k vizím a chystaným inovacím v podobě nové generace zařízení IQOS, kterou na konci roku 2018 uvedla firma Philip Morris, se očekává, že zahřívaný tabák bude hit. IQOS se loni dočkal konkurence v podobě zahřívacího zařízení Glo od firmy BAT (British American Tobbaco).

Je veřejným tajemstvím, že tabákové korporace v blízké budoucnosti očekávají i možnost legalizace marihuany v Evropě po vzoru USA a Kanady, kde se povolení rekreačního užívání marihuany setkalo s nevídaným úspěchem. Takže se na tuto možnost samozřejmě připravují. Spekuluje se o možnosti prodeje cigaret nebo liquidů s obsahem CBD, což je kanabinoid, který je legální. Není však na rozdíl od THC psychoaktivní a mohl by posloužit farmaceutickému průmyslu. Využívá se totiž jako léčivo proti velké řadě nemocí.

A zde si přečtete o fenoménu jménem Výměna manželek, který dělá celebrity z nemytých lidí.

Podobné články

Doporučujeme

Další články