fb pixel
Vyhledávání

Brutalistický Transgas jde k zemi, i když je stále na prodej: Tyto fotografie ve vás vzbudí nostalgii

+ DALŠÍ 4 FOTKY + DALŠÍCH 5 FOTEK

Černý pátek pro českou brutalistickou architekturu. Na pražské Vinohradské třídě byla zahájena demolice souboru budov Transgas. Bagr se už zakousl do jednoho z menších objektů, přestože je komplex stále na prodej. Ač řada odborníků s odstraněním budovy nesouhlasí, bylo developerovi bourání povoleno už na začátku února. Podívejte se na unikátní krásu stavby, která bude brzy minulostí.

Pavla Ksiazkiewiczová
Pavla Ksiazkiewiczová 15.2.2019, 15:41

Labutí píseň brutalistického Transgasu

Osud unikátního díla týmu Jindřicha Malátky, Iva Loose, Zdeňka Eisenreicha a Václava Aulického byl zpečetěn 1. února, kdy bylo vydáno pravomocné rozhodnutí o demolici. Do osudu budovy se v minulosti snažil vložit i Klub za starou Prahu, který intervenoval u Ministerstva kultury, aby budovu prohlásilo za nemovitou památku. To však jeho prosby nevyslyšelo a rozhodlo, že se o pamětihodnost nejedná. Své stanovisko zdůvodnilo tím, že budovy údajně nejsou vhodně začleněny do okolí.

V brutalistických budovách sídlil dříve Plynárenský centrální dispečink Transgas a ministerstvo paliv a energetiky, v roce 2014 je však od společnosti ČEZ koupila developerská firma HB Reavis miliardáře Ivana Chrenka. Developerův původní záměr byl budovy zbourat a postavit na jejich místě kanceláře s obchody, nyní se ale snaží budovu i s pozemky prodat. Na pokračování demolice se však nic nemění.

Podívejte se na unikátní soubor Transgas, po kterém na Vinohradské třídě za chvíli nezbude ani památka:

A tady čtěte o tom, že potvrzení varování ohledně společnosti Huawei zákazníkům nevadí.

Podobné články

Doporučujeme

Další články