fb pixel Do you feel lucky, punk? Jak se z drsného frajera Clinta Eastwooda stal věčně naprdlý děda, kterého ale stejně milujeme – G.cz
Vyhledávání

Do you feel lucky, punk? Jak se z drsného frajera Clinta Eastwooda stal věčně naprdlý děda, kterého ale stejně milujeme

+ DALŠÍCH 6 FOTEK + DALŠÍCH 7 FOTEK

Clint Eastwood dnes slaví neuvěřitelné 93. narozeniny. Herec, který přes westerny a detektivky nakonec vyrostl v jednoho z nejoceňovanějších režisérů současnosti, má na kontě desítky filmů napříč několika žánry. Zatímco na začátku své kariéry ztělesňoval drsné nemluvné frajery s přísným pohledem, v posledních několika letech by se daly jeho postavy popsat jako věčně naštvaní a nepříjemní starci...

Arian Ebrahimi
Arian Ebrahimi Aktualizováno 31.5.2023, 09:13

Na westerny nikdy nezanevřel

Clint Eastwood začal po několika menších rolích svou skutečnou hereckou kariéru v populárním westernovém seriálu Rawhide z roku 1959 a role kovbojů se s ním táhla poměrně velkou část jeho života. Vysoký herec s ostrým pohledem, který nikdy neřekl víc, než bylo potřeba (a občas ani to ne) na příběhy z Divokého západu navázal kultovní Dolarovou trilogií spaghetti westernů pod vedením legendárního režiséra Sergia Leoneho – snímky Pro hrst dolarů, Pro pár dolarů navíc a především opěvovaný třetí díl Hodný, zlý a ošklivý patří k nejlepším a stěžejním filmům celého žánru a hlavně poslední jmenovaný snímek z Eastwooda udělal legendu.

I přesto, že Hodným, zlým a ošklivým skončila hlavní část Eastwoodovy westernové éry, na příběhy o pistolnících ze starého amerického západu nikdy úplně nezanevřel. Vrátil se k nim nakonec ještě v roce 1992, kdy jako režisér uvedl jeden z nejlepších westernů té doby, syrový snímek Nesmiřitelní, kde si zahrál po boku Gena Hackmana a Morgana Freemana a vysloužil si tak Oscara za nejlepší režii i nejlepší film.

Režisér Drsný Harry

Jeho vůbec nejslavnější role, která se nesmazatelně zapsala do dějin kinematografie, ale přišla až v roce 1971 – řeč je o svérázném sanfranciském policistovi Harrym Callahanovi, kterému nikdo neřekne jinak než Drsný Harry, což je i název samotného krimi snímku o jednom nekompromisním inspektorovi. Film byl natolik populární, že si vyžádal další čtyři pokračování, z nichž ale za zmínku stojí snad jen Náhlý úder z roku 1983, kde si Eastwood zrežíroval sám sebe. Co se týče režie, prokázal Eastwood na tomto poli obrovský talent – přes první pokusy, jako byl Psanec Josey Wales, kdy se po ostré hádce s původním režisérem rozhodl Eastwood převzít jeho místo, se herec vypracoval na jednoho z nejslavnějších režisérů, který si pečlivě vybírá příběhy ke zfilmování. Kromě již zmíněných Nesmiřitelných oslovil Eastwood diváky i kritiky romantickým dramatem Madisonské mosty či sportovním snímkem Million Dollar Baby, za který obdržel další Oscary pro nejlepší film i režii.

Naštvaný starý muž křičí na svět

V posledních letech Eastwood hraje vlastně jen jeden typ rolí, a sice věčně naštvané či znechucené starce, kteří se nedokážou srovnat s pro ně cizí realitou moderního světa a především se s ní ani srovnávat nechtějí. Ať už jde o sci-fi komedii Vesmírní kovbojové, drama Gran Torino či jeho zatím poslední snímek Pašerák, Eastwooda už asi zřejmě neuvidíme v jiné póze než jako nadávajícího dědu, který by nejradši všechno a všechny poslal do háje. Což ve svých filmech také dělá. A my pevně doufáme, že i přes svůj vysoký věk se nám dlouhán Clint ještě v nějakém filmu ukáže – herců jeho ražení již mnoho není. Zatím si aspoň prohlédnětě galerii jeho nejlepších rolí, které vám potvrdí, že je to pravý americký poklad:

A tady si přečtěte, že Alec Guinness nenáviděl svou roli Obi-Wana Kenobiho.

Podobné články

Doporučujeme

Další články