fb pixel Bostonské pití čaje zažehlo americkou revoluci, ale výhrady k němu měl i George Washington – G.cz
Vyhledávání

Bostonské pití čaje zažehlo americkou revoluci, ale výhrady k němu měl i George Washington

+ DALŠÍCH 10 FOTEK + DALŠÍCH 11 FOTEK

Nemůžou vyložit zboží, které nemají. To si řekli Američané, když v přestrojení za indiány vtrhli na britskou loď a vyházeli bedny s čajem do moře. Byli mezi nimi i svobodní zednáři… a George Washington nad tím kroutil hlavou. Občas zkrátka historii tvoří bizarní události. Třeba jako Bostonské pití čaje.

Jan Studnička
Jan Studnička 16.12.2020, 13:03

Bostonské pití čaje

Historie má smysl pro ironii a černý humor. Vždycky mě například pobaví, když čtu o těch staletích, během kterých se řezali Turci s Rakušákama, aby pak v první světové válce padli bok po boku jako spojenci. Jednou takovou hodně temnou poznámkou v historii je vztah Američanů k původnímu obyvatelstvu kontinentu, tedy k indiánům. Víte, během události, která vešla do historie jako Boston Tea Party, nebo jak se to v Česku tradičně překládá Bostonské pití čaje, se protestující kolonisté převlékli za indiány.

Udělali to hned ze dvou důvodů. Zaprvé, protesty byly pochopitelně nelegální, takže pomocí per, paruk a válečných barev se demonstranti maskovali. Ale zadruhé, a to je mnohem zábavnější, chtěli tím symbolizovat to, že jsou teď Američané a staví se proti svým britským pánům. Vzhledem k tomu, co potom původním obyvatelům tihle kolonisté udělali…

Je to jako kdyby se Němci trhli ze Svaté říše římské v převlečení za Židy. A potom by Wehrmacht pojmenoval svoji vojenskou techniku židovskými jmény, protože přesně to Američané udělali. Všichni známe bitevní vrtulníky Apache a Comanche, že.

Boston Tea party je podobných ironických momentů plná. Tak například konspirační teoretici rádi tvrdí, že americká revoluce byla spunktována ilumináty a zednáři. Je sice pravda, že v Bostonu fungovala zednářská lóže, ale během „pití čaje“ nebyla aktivní. Doslova se vynechalo setkání a v zápisu bylo napsáno pouze „Zabývali jsme se čajem“.

Třicet milionů korun

Asi víte, že tahle událost je brána jako jiskra, která zažehla americkou válku za nezávislost… nebo jak tomu říkají Angličané, Vzpouru třinácti kolonií. Pokud máte trochu binec v tom, o co vlastně šlo, tak ve zkratce: Britové si nastavili dumpingové ceny na svůj čaj, který vyváželi do Ameriky. Čaj byl super populární, každý rok se ho v Americe spotřebovalo pět set tun. No a kolonie si nechtěly nechat tenhle ekonomický nátlak líbit, takže ve všech přístavech starostové a guvernéři odmítli povolit britským lodím vyložit náklad. Kromě Bostonu. Tam guvernér na vyložení trval natolik, až se nakonec celé město rozhodlo protestovat. A 16. prosince 1773 si místní řekli Nemůžou přece vyložit bedny s čajem, když nebudou mít bedny s čajem.“ A v už zmíněném přestrojení za indiány vtrhly desítky mužů na lodě Dartmouth, Eleanor a Beaver.

Tu noc naházeli Američané do ledových vod bostonského přístavu téměř tři sta padesát beden čaje. Nešlo ale o prázdné gesto, byl zničen náklad v celkové hodnotě téměř devíti tisíc liber. To je po započtení inflace a v přepočtu na koruny téměř třicet mega. A pozor! I George Washington, který o pár let později drtil Brity na bitevních polích, se domníval, že je tahle akce přes čáru a peníze by se měly Východoindické obchodní společnosti zaplatit.

Podobné články

Doporučujeme

Další články