fb pixel Bizarní fakta ze života božského Kim Čong-ila, Díl III. – G.cz
Vyhledávání

Bizarní fakta ze života božského Kim Čong-ila, Díl III.

Bývalý severokorejský diktátor Kim Čong-il byl takovým mistrem propagandy, že se dnes již neví, co z jeho života je vlastně pravda a co mýtus.

Přemysl Černík
Přemysl Černík 29.8.2015, 19:00

1. Vlastní Godzilla

Kim Čong-il byl obrovským filmovým fanouškem a vlastnil sbírku okolo 20 000 VHS a DVD převážně západních snímků. Jeho nejoblíbenějšími byly údajně Pátek třináctého, Rambo a Godzilla. Poslední jmenovaný film miloval natolik, že začátkem 80. let nechal unést jihokorejského režiséra Šin sang-oka, kterého nejdříve věznil a poté donutil natočit severokorejskou verzi jménem Pulgasari. Poté, co Šin utekl během obhlížení lokací pro další snímek v Rakousku, Kim Pulgasari i všechny ostatní Šinovi filmy v KLDR zakázal a nechal zničit.

2. Potěmkinův fotbal

Když fotbalová reprezentace KLDR zaznamenala historický úspěch a postoupila na mistrovství světa v Jižní Africe v roce 2010, její obyvatelé si z turnaje moc neužili. Kim zakázal přímé přenosy a povolil pouze značně přestříhané sestřihy z jihokorejských „vítězství“. KLDR nepostoupila ze skupiny, neuhrála ani jediný bod a domů jela s hrozivým celkovým skóre 1:12. Obzvláště sestřih ze zápasu s Portugalskem, které Koreu rozdrtilo poměrem 7:0, musel být pro Kimovy propagandistické střihače celkem oříšek.

Podle dostupných dat je cca 200 000 Severokorejců držených v pracovních táborech ne nepodobným sovětským gulagům. Dle soupisek veřejných skrze regulace FIFA po MS většina reprezentantů v těchto zařízeních neskončila a hraje fotbal dál, takže střihači a klíčovači asi zvládli svou úlohu na výbornou.

Pokud je přiložené video skutečné, podařilo se severokorejské televizi vykřesat z jediného gólu (naštěstí do sítě Brazílie při porážce 1:2) finálové vítězství a titul mistrů světa v rukou koho jiného než hráčů KLDR. Kim Čong-un v praktikách svého otce pokračoval a během loňského MS v Brazílii se objevila reportáž ze „semifinálového zápasu“ (kupodivu hraného na téměř prázdném stadionu), ve kterém KLDR porazila imperialistické USA 4:0 (poté co vyřadila Japonsko drtivě 7:0 a Čínu 2:0) s prostřihem, jak Brazilci v Riu u obří obrazovky šílí poté, co se na ní zjeví mávající Kim nejmladší a těší se na opakované finále z roku 2010. Nutno dodat, že KLDR se na MS v Brazílii vůbec nekvalifikovala.

Jiné zdroje však uvádí, že po MS 2010 byl celý tým nucen nastoupit před 400 vládních a armádních oficírů, šest hodin byl kritizován a ponižován a nakonec donucen svalit vinu na trenéra Kim Jong-una, který byl následně suspendován a příkazem musel začít pracovat jako stavební dělník.

3. Soudružská závislost

Dle knihy, kterou napsal jeden z blízkých Kimových spolupracovníků žijící v exilu, spadl jednou Kim z koně, vážně se poranil a během rekonvalescence byl nucen brát silné léky proti bolesti. Svůj strach z toho, že se na nich stane závislým, vyřešil svérázně resp. „po kimovsku“. Vysocí představitelé vlády a armády byli během Kimovy léčby nuceni denně dostávat injekce se stejnou dávkou jako vůdce, aby v případě propuknutí závislosti, nebyl Kim se svým problémem osamocený.

4. Grilovaný osel ve vlaku

Kim Čong-il se bál létat a své inspekční výpravy i cesty do zahraničí absolvoval speciálním luxusním vlakem (ve kterém dle některých zdrojů i zemřel). Kim byl známý gurmán a miloval obzvláště čerstvé humry a grilované osly. Ty si během svých cest nechával denně letecky dovážet, a to včetně například cesty vlakem v roce 2011 do Moskvy. Jedl zásadně stříbrnými hůlkami a pověřil svoje služebnictvo, aby kontrolovalo každé zrnko rýže – ty musely být, co se velikosti a tvaru týče, úplně identické.

5. Plastika pro cizince

Kim donutil obsluhující v restauracích, které se nachází v zónách Pchjongjangu frekventovaných cizinci (čti v částech, kam mají cizinci povolený přístup) k podstoupení plastických operací, aby vypadali více „západně“.

Předchozí díly o Kimových libůstkách najdete ZDE a ZDE.

Podobné články

Doporučujeme

Další články