fb pixel "Bílá síla!": Donald Trump retweetnul video plné rasistických seniorů v ráži – G.cz
Vyhledávání

"Bílá síla!": Donald Trump retweetnul video plné rasistických seniorů v ráži

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Donald Trump na sebe opět strhnul pozornost skrze kontroverzní tweet. Tentokrát americký prezident pobouřil veřejnost tím, že nasdílel video, ve kterém někdo pořvává rasistické heslo „White Power!“, neboli „Bílá síla“. Po vlně kritiky se Trump rozhodl video smazat. Mluvčí Bílého domu se následně omluvil s tím, že oranžová hlava státu nic takového ve videu nezaznamenala.

Martin Miko
Martin Miko 29.6.2020, 11:57

Donald Trump a bílá síla

„Co to bylo za ránu? Kdo nám to sem z palmy spadl? Černý oči, černý tělo, to není můj kamarád. Bílá liga! Bílá síla! Bílá liga! Bílá síla!“ zpívala skinheadská kapela Orlík na začátku 90. let minulého století. Rasistické heslo „White power“ neboli „Bílá síla“ tak pro nás není žádnou novinkou, ale to pravděpodobně neplatí o americkém prezidentovi Donaldu Trumpovi, který se v neděli večer nebál na svém Twitteru nasdílet video, kde tento pokřik zazněl.

Konkrétně se jednalo o video, ve kterém byl zachycen konflikt z floridské oblasti The Villages, která je známá tím, že zde žijí američtí senioři, kteří si užívají penzi. A byli to právě důchodci, kteří se stali hlavními „hrdiny“ krátké nahrávky. Ve videu vidíme příznivce amerického prezidenta, kteří jedou v golfových vozících s vlajkami USA, zatímco Trumpovi odpůrci na ně pokřikují. Během incidentu tak po hláškách typu „Fuck Trump!“ slyšíme i prezidentova fanouška zařvat heslo „White Power!“

Celá situace je pro našince možná trochu šokující, protože zatímco čeští důchodci jsou poměrně klidní, tiše volí populisty nebo komunisty a naštvat je dokáže jen, když někdo vykoupí levné máslo v Kauflandu, v USA je to naopak. Vyhrocení senioři na sebe nadávají s transparenty v ruce kvůli rozdílnému politickému názoru. Není divu, že Trump video nasdílel, protože se jednalo o poměrně ostrou situaci, která se týkala i jeho osoby. Na druhou stranu, chlubit se tím, že jeho příznivci řvou rasistická hesla není příliš moudré, proto ho po pár hodinách také smazal.

Trump dokonce před smazáním videa napsal k videu komentář, ve kterém poděkoval lidem z města The Villages a následně označil demokraty za levicové radikály, kteří nic nedělali, a proto v rámci podzimních prezidentských voleb dopadnou špatně. Podle kandidátů republikánů a demokratů se však nemůžeme divit, že nejvíce aktivní jsou před volbami právě senioři, obzvlášť když je oběma prezidentským kandidátům nad 70 let.

Ke sdílení rasistického tweetu se vyjádřil i mluvčí Bílého domu Judd Deere, který řekl, že prezident si kontroverzního výkřiku ve videu nevšiml, ale za to tam viděl velkou podporu a nadšení svých voličů.

Podobné články

Doporučujeme

Další články