fb pixel
Vyhledávání

Bezproblémový start do života není vždy samozřejmý. Jsou rodiny, které o tom ví opravdu hodně

+ DALŠÍ 4 FOTKY + DALŠÍCH 5 FOTEK

I když nás stále obchází novodobé strašidlo se jménem Covid-19 a ukázalo nám, že ho není radno podceňovat, tak problémů je mezi lidmi mnohem, mnohem víc, a to i těch, které se týkají zdraví. Právě to že jsme zdraví a zdravé jsou i naše děti, bereme dost často všichni jako samozřejmost. A až tehdy, když jsme postavení před tvrdou realitu, tak si uvědomíme opak. Právě s onou drsnou realitou se musí potýkat i rodiče dětí, kteří neměly nejlepší start do života. O samotných postižených dětech ani nemluvě…

Jana Mrákotová
Jana Mrákotová 29.11.2020, 14:14

Pomáhat by mělo být normální

To, že silnější mají pomáhat slabším, není nic nového, co bychom nikdo nikdy neslyšel. Kolik z nás to ale opravdu dělá? A že potřebných mezi námi je. Rodiče s dětmi, které na svět přišly s nějakým handicapem o tom opravdu ví své. A také ví, jak je fajn, když mají kolem sebe někoho, kdo je ochotný jim nelehkou situaci ulehčit.

Jednou z organizací, která se na tuto problematiku zaměřuje je Společnost pro ranou péči, která už 30 let bezplatně podporuje rodiny vychovávající děti s postižením. Poradkyně rané péče se věnují rozvoji dětí, ale pomáhají také celé jejich rodině v tom, aby se na nelehkou životní situaci adaptovala co nejlépe. Včasná pomoc hned po narození dítěte má totiž zásadní vliv na to, jaký život prožije v budoucnu.

To, že v některých rodinách starostí opravdu víc než jinde, dokazuje příběh Natálky, na který se můžete podívat.

„Rodinám dětí s ohroženým vývojem nebo s postižením poskytujeme podporu a pomoc, aby svůj život zvládaly lépe,“ tak definují svoji činnost přímo ve Společnosti pro ranou péči. Zároveň zastávají názor, že pro děti je největším přínosem, když vyrůstají doma se svými rodiči, sourozenci. Žádné, byť sebelepší, sociální či zdravotní zařízení atmosféru domova nahradit nikdy nemůže.

O tomhle se musí vědět

Společnost pro ranou péči nyní přichází s kampaní, jejímž mottem je „30 let lepších startů do života.“ Kampaň podpořily známé osobnosti jako herci Jiří Dvořák, Roman Zach, Valerie Zawadská nebo Bára Hrzánová a spisovatelky Alena Mornštajnová nebo Bára Nesvadbová. V době, která je ve znamení omezení veškerých osobních kontaktů, natočili pro ranou péči zdravice a přání ke 30. narozeninám. Osobnosti se zamýšlejí nad otázkou, co si právě oni představují pod pojmem dobrý start. Roman Zach, který pro Společnost v minulosti natočil už video k oslovení dárců, používá přirovnání ke sportu: „Jako bývalý sportovec vím, že bez dobrého startu není možné podat kloudný výkon.“ Rané péči pak přeje úspěch do dalších let, a především správné lidi. Podívejte se sami.

Jak to zvládnout...

Preventivní sociální služba raná péče může pomoci rodině zvládnout situaci, když se rodičům narodí dítě s postižením a vše je jinak, než očekávali. Místo poklidných procházek s kočárkem a radostného sledování rychlých pokroků objíždějí lékaře a další odborníky a bojují o každý úsměv svých dětí. Raná péče je těmto rodičům průvodcem v nastalé situaci a pomůže jim objevit cesty z krize.

Kampaň probíhá i v rozhlase, kromě rozhovorů v publicistických pořadech i formou spotů: herečka Bára Hrzánová natočila pro ranou péči zdarma rádiový spot vyzývající k dárcovství, podobně jako brněnská herečka Pavla Vitázková, která se do této smysluplné aktivity také zapojila.

Záměrem kampaně 30 let lepších startů do života je šířit povědomí o rané péči u široké veřejnosti, aby se informace o této bezplatné pomoci dostala ke všem, kdo ji mohou využít. Společnost pro ranou péči stála před třiceti lety u zrodu služby v Česku a za dobu svého působení pomohla k lepšímu startu tisícům dětí. Velkou výhodou je, že poradkyně rané péče přijede za rodinou až domů a pomáhá tam, kde je pomoc nejefektivnější. Podporuje nejen dítě, ale také jeho rodiče, které zapojuje do práce s dítětem, aby se tak mohli aktivně podílet na jeho rozvoji. Důležité je, že v tom rodina nezůstane sama.

Podobné články

Doporučujeme

Další články