Výbuch v Bejrútu vyjde na 110 miliard
Výbuch bejrútského přístavu, během kterého explodovalo 2750 tun dusičnanu amonného, se ve světě stal tématem číslo 1, takže není divu, že celý svět chce pomoct. Česká vláda do Bejrútu vyslala speciální tým hasičů USAR, který je vycvičený na vyhledávání lidí v troskách, což se v následujících dnech může hodit. Takovou nejadernou explozi lidstvo dlouho nezažilo. Jen samotná exploze vyvolala otřesy o síle 3,5 stupně a byla slyšet ve více než 200 kilometrové vzdálenosti. Výbuch se odehrál 4. srpna 2020 v odpoledních hodinách, takže toho prozatím víme jen opravdu málo.
Prozatím ani nevíme přesnou příčinu katastrofy, protože nebyla oficiálně stanovena. Libanonské úřady začaly nešťastnou událost vyšetřovat. „To, co se stalo se neobejde bez zodpovědnosti. Ti, kteří jsou za to odpovědní, zaplatí. Slibujeme to obětem i zraněným. Je to závazek celého našeho národa,“ prohlásil libanonský premiér Hasan Dijáb. Nicméně státní média nejdříve tvrdila, že výbuch nastal ve skladu se zábavní pyrotechnikou, zatímco jiná tvrdila, že vše vybuchlo ve skladu oleje a dalších chemikálií. Nicméně v místě výbuchu byly uskladněny výbušniny a chemikálie, včetně 2750 tun dusičnanu, který byl před 6 lety zabaven z obchodní lodi Rhosus. Podle informací bezpečnostní služby však na místě vypukl požár, který způsobil následnou explozi. Avšak například americký prezident Donald Trump se domnívá, že za výbuchem stojí pumový útok. Někteří svědci události také tvrdí, že před výbuchem uslyšeli bombardér.
Prozatímní bilance úterní tragédie jsou hrůzostrašné. Přes 135 mrtvých, přes 100 nezvěstných a dalších zhruba 5 tisíc zraněných osob. Škody po výbuchu prý dosahují částky 110 miliard korun. Skoro 300 tisíc lidí je nyní bez domova, protože tlaková vlna z exploze o síle 3,5 stupně vysklila všechna okna v okruhu neuvěřitelných 25 kilometrů, poničila zdi budov a vymlátila dveře. V ulicích Bejrútu byla převrácená auta a navíc bylo zničeno i silo v přístavu, ve kterém byla většina libanonské úrody pšenice, která je výbuchem znehodnocená.
Výbuch v Bejrútu však nepatří mezi ty největší a nejhrozivější v naší historii. Zhruba před sto lety bylo lidstvo svědkem mnohem ničivějšího a děsivějšího nejaderného výbuchu, který známe pod termínem Halifaxský výbuch. Pokud vás zajímá, co se tehdy stalo, doporučujeme vám přečíst si následující článek.
Doufejme, že se takovéto děsivé události nebudou v budoucnosti opakovat. Holt skladovat x let na nezabezpečeném místě takové obrovské množství dusičnanu se nevyplácí.