fb pixel Sci-fi v historické Lucerně již po sedmé: Hlavními tématy festivalu Future Gate budou svoboda a cyberpunk – G.cz
Vyhledávání

Sci-fi v historické Lucerně již po sedmé: Hlavními tématy festivalu Future Gate budou svoboda a cyberpunk

+ DALŠÍCH 5 FOTEK + DALŠÍCH 6 FOTEK

Odvážný, leč nevídaně funkční mix nového a starého se po roce zase hlásí o slovo. 29. ledna 2020 se do prostor historického kina Lucerna vrátí největší český festival sci-fi filmů a kultury Future Gate.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 6.12.2019, 14:25

Neonový cyberpunk

Již sedmým rokem se v Praze každoročně schází příznivci sci-fi žánru a kultury, a to na filmovém festivalu Future Gate. Tentokrát to v prostorách kina Lucerna vypukne 29. ledna 2020. Kromě premiérových snímků, již tradičních klasik žánru a dokumentů přinese nově i soutěž žánrových novinek. Výchozím tématem filmové přehlídky je svoboda, vizuálním prostředkem k jejímu zobrazení se stane populární subžánr sci-fi: cyberpunk. Po Praze se festival přesune do Brna, Ozvěny festivalu se pak budou konat v Šumperku a Plzni.

“Cyberpunková kultura ve filmové produkci nastavuje zrcadlo moderní společnosti. Technika zde není využívána ku prospěchu jedinců, ale často zneužívána ke kontrole obyvatel, udržení rozdělení moci či korporátní hegemonie, tedy omezení osobní či společenské svobody. Ta se stala i letošním tématem festivalu. Chceme tak upozornit na aktuální i možné budoucí problémy související s moderními technologiemi a jejich možným zneužitím. Cyberpunk bude rezonovat ve vybraných filmech, přednáškách, školních projekcích i dekoracích. V doprovodném programu dáme prostor pro prezentaci konceptu smart cities. Festival tak dá šanci jednotlivým městům představit své koncepty a vize města budoucnosti,” přibližuje pořadatel festivalu Filip Schauer.

Soutěž jako novinka

Zlepšovákem 7. ročníku festivalu je soutěž filmových novinek. O hlavní cenu festivalu Future Gate se budou moci utkat celovečerní filmy, které jejich autoři přihlásili nebo je vyberou dramaturgové festivalu. Vítěze zvolí tříčlenná mezinárodní porota složená z filmových tvůrců. Diváci budou moci hlasovat o Diváckou cenu. Kromě soutěžní části festival nabídne sekci legend žánru a sekci dokumentárních filmů. První tvoří snímky, které zásadním způsobem ovlivnily vývoj science fiction a zároveň mají vztah k tématu připravovaného ročníku.

Dokumentární sekce nabídne kromě promítání vlastních snímků také diskuze na témata jako kyberbezpečnost, svoboda v on-line světě i biokybernetika. Vzhledem k tématu festivalu jsou připravovány i speciální filmové projekce pro studenty základních a středních škol. Promítány budou dokumentární filmy o kyberšikaně nebo svobodě médií, které upozorní studenty a žáky na současné nebezpečí na internetu. Po projekci bude následovat beseda s odborníkem na dané téma. Kompletní program filmů a seznam hostů bude postupně odtajňován od začátku roku 2020. Pro další informace sledujte buď web festivalu, nebo facebookovou událost. Anebo obojí.

Nebude pochopitelně chybět ani bohatý doprovodný program. Pražská a brněnská část festivalu bude již takřka tradičně zakončena koncertem symfonického koncertu Pražského filmového orchestru. V repertoáru nebudou chybět nesmrtelné skladby z filmů Apollo 11, Vetřelec, Blade Runner, Hvězdné války a mnohé další. Koncert bude věnován zesnulému filmovému střihači Terrymu Rawlingsovi (Vetřelec, Blade Runner, Vetřelec3), který byl v roce 2016 hostem festivalu. Filmovou přehlídku již tradičně doplní besedy se zahraničními tvůrci, filmovými kritiky a hosty z různých oblastí vědy i kultury.

V následující galerii se můžete podívat, jak vypadal festival Future Gate číslo 6:

Podobné články

Doporučujeme

Další články