fb pixel Batwoman byla LGBT a teď je i černá. Protože superhrdinové nemusejí být jako přes kopírák – G.cz
Vyhledávání

Batwoman byla LGBT a teď je i černá. Protože superhrdinové nemusejí být jako přes kopírák

+ DALŠÍCH 16 FOTEK + DALŠÍCH 17 FOTEK

Javicia Leslie v roli Batwoman udělá z lesbické superhrdinky černošku. Můžou za to levičáci a gayové, kteří si jdou pro naše děti?! Ne. Prostě je to komiksová adaptace tak, jak má být. Inkluzivita k současnému komiksu patří… když se vaši hrdinové nejmenují Snowflake a Safespace.

Jan Studnička
Jan Studnička 10.7.2020, 13:58

Batwoman v každém z nás

Před dvěma měsíci svět zastihla zpráva, že se Ruby Rose nehodlá vracet na druhou sérii do seriálu Batwoman, kde hrála titulní roli. Člověk se ani moc nedivil, seriál byl prolezlý produkčními problémy a navíc tady byla taková ta věc s tím, že postava Katherine Kane, tedy Batwoman, je v komiksu lesba, ale Ruby Rose je jenom bisexuálka, takže podle některých fanoušků nebyla "dost teplá na to, aby hrála roli Batwoman".

Včera byla konečně oficiálně ohlášena herečka, která Rose nahradí v roli protagonistky. Jmenuje se Javicia Leslie a je to černoška. Což vzhledem ke kontinuitě nevadí, protože Leslie má hrát zbrusu novou postavu, která byla vytvořena speciálně pro seriál a která si navlékne netopýří kápi. Stejně se ale na internetu objevují lidé, kteří mají s výběrem herečky problém. Na tom není nic extra překvapivého, lidé na internetu mají problém s čímkoli. Měli problém, když se Batwoman poprvé objevila jako lesba, měli problém, když nebyla dostatečně lesba… prostě nikdy nebudete dostatečně nějací na to, abyste uspokojili internet.

Superhrdinové jsou moderními mýty, to víme, to není nijak převratná myšlenka. Proto jsou ale tak moc v hledáčku všech zájmových skupin “kulturní války” - protože představují symbol. A když symbol říká to, co chcete, máte v podstatě vyhráno.

Batsexualita

Obě strany na vás budou křičet, že ten druhý tábor natahuje svoje špinavé rasistické/komunistické pracky do kultury, kde “nemá politika co dělat”. Barva kůže superhrdinů je jeden zábavný aspekt. Můžete si třeba vzpomenout na to, jak Twitter vzplál ohněm pekelným, když se černý herec, komik a rapper Donald Glover jenom žertem zmínil, že se uchází o roli Petera Parkera.

Komiksová vydavatelství si nastavila neoficiální politiku, že nemění rasy protagonistů, ale buď přivedou na svět novou postavu nebo dají odcházejícímu hrdinovi následníka s jinou barvou kůže. Jako v případě Batwoman. Nebo třeba u toho Spider-mana je to teď docela populární Miles Morales. Pořád Spider-man, ale s novým setem schopností a (občas) z alternativní dimenze.

Sexuální menšiny mezi superhrdiny jsou pak další samostatná debata. Debata, která lidi vytáčí do ruda. Přitom na tom vlastně ani není nic moc k debatování, prostě někdo je hetero, někdo je homo a někdo je trochu komplikovanější. A pak je tady ta věc, že spousta superhrdinů vypadá velice velice teple.

Grant Morrison, jeden z nejlepších komiksových tvůrců historie, je zodpovědný za současnou image postavy Batman. Batman jako mistr detektiv a stratég, který je vždycky o pět kroků před ostatními. Ale i velký Morrison zdůrazňuje, že Batman s Robinem mají zcela jasnou gay dynamiku. A není na tom nic špatného, prostě jsou to dva frajeři, co se v noci převlékají do latexu a skákají po střechách.

Ostatně Joel Schumacher jako excentrický homosexuál postavil velkou část svých dvou filmů s Batmanem přesně na tomhle. Obří sochy antických mužů po celém Gothamu, proslulé batbradavky…

Netopýr je samozřejmě hluboce prozkoumaná postava, takže může mít homosexuální podtóny, ale jako charakter být heterák. Bohužel ne všechny komiksové postavy jsou takhle komplexní, takže na nejlepší a nejhorší příklady diverzity se podívejte do naší galerie. Jsou tam superhrdinové, kteří se jmenují Snowflake a Safespace a vy je potřebujete vidět.

Podobné články

Doporučujeme

Další články