fb pixel Muž z oceli: Jak se Superman vyvíjel z prototypu hrdiny přes manžela v cool teenagera – G.cz
Vyhledávání

Muž z oceli: Jak se Superman vyvíjel z prototypu hrdiny přes manžela v cool teenagera

+ DALŠÍCH 7 FOTEK + DALŠÍCH 8 FOTEK

Superman je zkrátka a jednoduše předobraz opravdového superhrdiny - už pro to jméno, proboha! Ale na rozdíl od jiných kolegů z branže, on není člověk s nečekaně nabytými schopnostmi (případně velkým množstvím peněz, které schopnosti nahradí). On se jako "super" už narodil. Jak šel čas s nejslavnějším hrdinou DC Comics?

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 3.3.2020, 15:59

Superman v průběhu času

Když se Bruce Wayne navleče do nákladných vynálezů Luciuse Foxe, stane se z něj Batman. Když se Peter Parker nasouká do červeno-modrého latexového kostýmu, je z něj Spider-Man. Ale Superman, Superman nic takového dělat nemusí. Naopak - až když si nasadí brýle a rozcuchá vlasy, je z něj nesmělý reportér Clark Kent.

Jeden z nejslavnějších superhrdinů ve stáji DC Comics se narodil na planetě Krypton coby Kal-El. Jeho domovina ale podlehla zkáze a Kal byl vyslán na Zemi, aby si zachránil život. Tady se ho ujali laskaví a bezdětní Kentovi. Začali mu říkat Clark a adoptovali ho, jak ale chlapec rostl, bylo jasné, že jeho nadlidská síla a rychlost nejsou jen tak. Z komiksového hrdiny se postupně stal idol. Dostal životní lásku v podobě Lois Lane i zákeřného nepřítele - plešatou nemesis jménem Lex Luthor.

Stejně jako jiní kolegové od DC se i Superman postupně propracoval na filmové plátno. Začínal ve čtyřicátých letech a pokračuje vlastně dodnes. Podívejte se do následující galerie, jak šel čas s tímhle mimozemských silákem se zlatým srdíčkem:

Asi nejslavnějším, i když rozhodně ne prvním, filmovým představitelem Supermana zůstává ikonický Chistopher Reeve! Jeho tvář je, možná i vinou hercova tragického osudu, s postavou superhrdiny spojena nejvíc. Pro Reeva šlo bezpochyby o životní roli.

Kult kryptonského hrdiny nezemřel ani s příchodem nového tisíciletí, kdy Superman dosáhl důchodového věku. Jen bylo třeba ho trochu omladit a přiblížit novým generacím dospívajících. Televize WB proto přispěchala se seriálem Smalville, který líčil Supermana/Clarka Kenta jako teenagera. A současným Mužem z oceli je herec Henry Cavill.

Ten ale fanoušky postavy příliš netěší, ačkoliv to není tak úplně jeho vina. Ve Snyderově sólo filmu z roku 2013, který dávají dnes ve 20 hodin na Nova Cinema, to ještě šlo, vše, co přišlo po tom - souboj s Batmanem, oživování a digitálně umazaný knírek v Justice League - už bylo prostě jenom mimo. Nebo s námi nesouhlasíte? A je pro tohohle kosmického Mirka Dušína v apokalyptické budoucnosti vůbec místo? Nestačí nám marvelovský Kapitán Amerika? Co myslíte - máte Supermana rádi?

Podobné články

Doporučujeme

Další články